خانه » مقالات » بعثت » آیا ما هم بعثتی داریم؟

آیا ما هم بعثتی داریم؟

آیا ما هم بعثتی داریم؟ برانگیخته شدنی ازروی عادتها و جبرها و اسارتها؟ این رشد وشکوفه‌زدن ما و از دل خاک سر درآوردن ما، در کدام بهار عمرمان اتفاق خواهد افتاد؟ آیا عید مبعث، عید آزادی ما هم هست؟ عجب رابطه عجیب عجین‌شده‌ای بین بعثت رسول وزیارت علی بن ابیطالب هست؟ آیا در بعثتی که الگویش ابوتراب است، ما هم دل ازدل تراب بیرون فرستاده‌ایم؟

بعثت یعنی دوباره متولدشدن. عیسی علیه‌السلام به این بعثت آدمی اشاره دارد؛ که در بعثت، حرکت آدمی و خارج شدن او و روانه شدن او آمده است؛ حرکتی رو به بی‌نهایت. خارج‌شدن  از غریزه‌ها به سمت وظیفه‌ها و روانه شدن و هجرت آدمی به سوی آن مقصد بی‌مرز که در معنای بعثت حرکت، روانه‌شدن و بیدارشدن آمده است؛ حرکتی به سمت بی نهایت، نه خلق و دنیا و نفس و شیطان. روانه‌شدن برای او، نه حتی برای بهشت و مزد و اجر.

بعث یعنی بیدارشدن و پلک تازه و دوباره‌ای به هستی‌زدن. چه پیوندی است در این بعثت رسول و زیارت علی وهجرت حسین بن علی؟ بنا بر تواریخ موثق، سیدالشهدا در همین روز از خانۀ دل خود، بار بست و به سمت ربَّش رهسپارشد؟ این چه پیوند عجیبی است که رسول،  در یک روز، از غار تنهایی خویش بیرون می‌آید و زیارت ابوتراب  که او امیر خاکیان است و برخاک امیر، نه مانند ما اسیرخاک و آغازحرکت حسین علی در همین روز که او به سمت خدا و برای خدا حرکتش را آغاز کرد.

 آیا ما همراه رسول، از دل این همه عادت وغریزه به سمت وظیفه، بعثتی داشته‌ایم؟ آیا ما با علی و در کنار علی، به رشدی رسیده‌ایم که اسیرخاک نمانیم و از دل این دنیای خاکی جوانه بزنیم وسراز خاک برآریم؟ آیا ما همراهی با حسین بن علی را در انگیزه‌ها و هدفها داریم؟

هرکس بعثتی دارد و به اندازه بعثتش همراهی با ولی دارد و به همان اندازه، برای اوحساب بازمی‌کنند. «یا أَیُّهَا النَّبِیُّ حَسْبُکَ اللَّهُ وَمَنِ اتَّبَعَکَ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ»[1]؛ تبعیت و همراهی او ملاک برای محاسبه ما است.[1] . قرآن کریم، سوره انفال، آیه ۶۴.

0 0 رأی
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
ایمیل برای
0 نظرات
بازخوردهای درون متنی
مشاهده همه دیدگاه‌ها
سبد خرید
0
نظری دارید؟ لطفاً آن را ثبت کنید.x
Scroll to Top