خانه » مقالات » تحقیق موضوعی آثار استاد » آیه های تلاوت شده- قسمت نوزدهم

آیه های تلاوت شده- قسمت نوزدهم

اساس کار در این نوشته گفتگو از آیاتی است که مرحوم استاد صفایی در گستره نوشته های خود به غیر از نوشته های تفسیری – مانند تطهیرها- آنان را تلاوت کرده است. توضیحات بیشتر را در اینجا ببینید

أَمْ حَسِبْتُمْ أَنْ تَدْخُلُوا الْجَنَّهَ وَ لَمَّا یَأْتِکُمْ مَثَلُ الَّذینَ خَلَوْا مِنْ قَبْلِکُمْ مَسَّتْهُمُ الْبَأْساءُ وَ الضَّرَّاءُ وَ زُلْزِلُوا حَتَّى یَقُولَ الرَّسُولُ وَ الَّذینَ آمَنُوا مَعَهُ مَتى‏ نَصْرُ اللَّهِ أَلا إِنَّ نَصْرَ اللَّهِ قَریبٌ (214سوره بقره)

 تنها تولد کافی نیست باید تولید کرد تا بهشتی شد

 

 در این آیه آمده  خیال مى‏کنید به بهشت راه مى‏یابید پیش از آن‏که گرفتارى‏ها و رنج‏هایى که به پیشینیان رسید به شما برسد؟ آنها که رنج‏ها و سختى‏ها به ایشان چسبیدند و تکانشان دادند و زیر و رو شدند تا آن‏جا که پس از سختى‏ها در مقام طلب برآمدند و پرسیدند: «مَتى‏ نَصْرُ اللَّه».

از این آیه بر مى‏آید که پس از تحمل سختى و طلب نصر، باز هم نصر خدا نمى‏رسد، که تازه نزدیک مى‏شود؛ «الْا انَّ نَصْرَ اللَّهِ قَریبٌ». «5»

 اینها پس‏ از این همه رنج و سختى و لرزیدن و زیر و رو شدن، تازه به نصر نزدیک شده بودند، که نصر واصل و وصال نصر گامى دیگر مى‏خواست. تحمل کافى نبود، طلب کافى نبود، اقدام هم مى‏خواست.

آنها که آگاهیشان به حرکت و حرکتشان به درگیرى و درگیریشان به رنج‏ها انجامیده باید اقدامى بکنند؛ که باید همدست‏هایى تهیه کنند و آنها را بکارند تا زیاد شوند و سپس جمعشان کنند و از جمعشان بهره بگیرند.

تنها تولد کافى نیست. تولد از شکم عادت‏ها و سنت‏ها، تولد از بطن ضلال و کفر، باید با تولید و تکثیر تو همراه باشد، وگرنه این تولد نتیجه‏اش مى‏شود آه و ناله و درد و رنج، در حالى که باید این همه به اقدامى منجر شود و تولیدى شکل بگیرد. و این مولودها باید در جایگاه‏ها و پست‏ها نفوذ کنند و دشمن را از داخل منهدم سازند و آن‏گاه در جلویش بایستند و نابودش کنند. و این‏جاست که همه چیز به یاریشان خواهد شتافت، حتى تکذیب دشمن و لجاجت او به اینها کمک خواهد کرد، که نوح مى‏گفت: «رَبِّ انصُرْنى‏ بِما کَذَّبُونِ»؛ خداى من! مرا با همان که تکذیبم مى‏کنند، با همان یاریم کن. نمى‏گوید مرا در آنچه که تکذیب کردند یارى کن، که مى‏گوید: «فانصرنى بما»، نمى‏گوید: فَانْصُرنى‏ فیما. نصر خدا حتى با تکذیب و لجاجت دشمن به تو مى‏رسد، که عدو شود سبب خیر …[1][1]                                        1 – تطهیر با جارى قرآن(2)، ص: 197

 

0 0 رأی
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
ایمیل برای
0 نظرات
بازخوردهای درون متنی
مشاهده همه دیدگاه‌ها
سبد خرید
0
نظری دارید؟ لطفاً آن را ثبت کنید.x
Scroll to Top