خانه » مقالات » تحقیق موضوعی آثار استاد » آیه های تلاوت شده- قسمت هفتم

آیه های تلاوت شده- قسمت هفتم

اساس کار در این نوشته گفتگو از آیاتی است که مرحوم استاد صفایی در گستره نوشته های خود به غیر از نوشته های تفسیری – مانند تطهیرها- آنان را تلاوت کرده است. توضیحات بیشتر را در اینجا ببینید.

تقدیر و تدبیر و تنظیم جهان گواه اوست

انْزَلَ مِنَ السَّماءِ ماءً فَاخْرَجَ بِهِ مِنَ الثَّمَراتِ رِزْقاً لَکُمْ فَلا تَجْعَلُوا للَّهِ انْداداً (26)

هنگامى که فقر و نیاز را در ذره ذره‏ى هستى شناختى، مى‏توانى از این همه به بى‏نیازى راه ببرى و با او انس بگیرى.

این همه ترکیب و حرکت، که هر لحظه به شکلى جلوه مى‏کند و هر لحظه مرگ دارد و وجود مى‏گیرد، نمى‏تواند توجیه این جهان عظیم باشد و به همین خاطر نمایانگر مبدئى است که ترکیبى ندارد و نیازى ندارد.

در طبیعت، تو

از وجود هر پدیده‏ و از رابطه و ارتباط پدیده‏ها با یکدیگر به این مبدأ نامحدود و بى‏نیاز راه مى‏برى. هر پدیده به تنهایى در وجود محدودش محتاج وجود نامحدودى است و در حرکتش، محتاج وَهّابى است که لحظه به لحظه به او وجود مى‏بخشد.

و هر پدیده در رابطه‏اش با اجزایش و با پدیده‏هاى دیگر نمایانگر این تقدیر و تنظیم و تدبیر است. قرآن از هر پدیده و از رابطه‏ى پدیده‏ها با یکدیگر براى او نشان مى‏گیرد و آیه‏ها را گوشزد مى‏نماید.

آن‏جا که آیه‏ها با فاء عطف همراه مى‏شوند، بر این ارتباط تکیه دارند:«انْزَلَ مِنَ السَّماءِ ماءً فَاخْرَجَ بِهِ مِنَ الثَّمَراتِ رِزْقاً لَکُمْ فَلا تَجْعَلُوا للَّهِ انْداداً …».

رابطه‏ى خورشید با زمین و آب و تبخیر و باد و باران و رویش و پرورش دام‏ها و آدم‏ها، این خود نکته‏اى است که از تقدیر و تنظیم و تدبیر حکایت مى‏کند، در حالى که هر کدام از این پدیده‏ها به تنهایى هم از بى‏نیازى نامحدودى حکایت مى‏کنند.

قسمت بعدی

0 0 رأی
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
ایمیل برای
0 نظرات
بازخوردهای درون متنی
مشاهده همه دیدگاه‌ها
سبد خرید
0
نظری دارید؟ لطفاً آن را ثبت کنید.x
Scroll to Top