خانه » سخنرانی شاگردان » اصحاب الحسین(ع) – 4

اصحاب الحسین(ع) – 4

خلاصه سخنرانی

خلاصه نکات شب اول را در اینجا و  شب دوم را در اینجا  و شب سوم را در اینجا ببینید.

تیپ چهارم: غلامان کربلا

سماوی نام 15نفر را از غلامان را که در کربلا بودند درکتاب ابصارالعین شمرده که از قرار زیر است:

فصر و سعد ( غلامان امام علی)، منهج ( غلام امام حسن )، اسلم و غارب ( غلام امام حسین )، حرث ( غلام حمزه )، جون ( غلام ابوذر )، رافع ( غلام سلام عضدی )، سعد ( غلام عمر سعداوی )، سالم ( غلام بنی مدینه )، سالم ( غلام عامر )، شوذب (غلام شکر)، شبیب ( غلام حرث جابری )، واضح ( غلام حرث سلمانی )، سلیمان ( غلام امام حسین که در راه کربلا کشته شد. امام او را به سوی اشراف بصره فرستاد که ابن زیاد او را کشت ).

غلامان اکثراً در همان حمله اول کشته شدند. می توان نتیجه گرفت که اینان جنگاوران کار آزموده نبودند.

امّا نکته ای که قابل توجه است  این است که غلامان که تعداد قابل توجهی به نسبت شهداء کربلا هستند چگونه شد که اینقدر به امام وفادار ماندند؟

وقتی حاکمان جور و ستمگر سر کار می آیند بر اقشار ضعیف جامعه مثل بردگان و زنان ظلم مضاعف می شود. اولین چیزی که اینان از دست می دهند شخصیت اجتماعی است. وبا آنها بعنوان یک ابزار نگاه می شود.

در زمان بنی امیه و بنی عباس برده داری به حالت قبل از اسلام برگشته بود. امّا اسلام با این شیوه کاملاً مخالف است. طبق نظر اسلام باید غلامان وکنیزان یکی از اعضا ی خانواده حساب شوند و در طعام ولباس و… با دیگر اعضا فرقی نکنند. بخصوص امامان بسیار به این غلامان توجه می کردند و از امام سجاد نقل است که امام علی نزدیک به هزار برده را با پول خود خریده و آزاد کرده اند. و خود امام سجاد را نقل کرده اند که بین 50 تا 100 هزار غلام و کنیز را آزاد کرده تا جایی که می گو یند مدینه پر بود از موالیان امام سجاد.

چند نکته قابل توجه:

1: غیر از حضرت زهرا (س) که مادر دو امام است و مادر امام باقر و امام صادق علیهما السلام، بقیه مادران ائمه از کنیزان هستند! [این نشان از این ندارد که ما چقدر معیارهامان از معیارهای اسلام دور است؟ اسلامی که به آدم ها با توجه به تقوایشان نمره می دهد]

2: مولف چهار کتاب اصلی شیعه و صحاح سته اهل سنت همگی ایرانی هستند که ایرانیان نیز در آنروز بواسطه عجم بودنشان قشر ضعیف به حساب می آمدند.

خاتمه: وقتی به قشر ضعیف اهمیت می دهی و آنها را به حساب می آوری همین می شود که میبینی. همین است که غلامان کربلا حتی وقتی امام آنها را آزاد می کند باز مُصِر هستند که با امام باشند و این را از رجزهاشان می شود فهمید…

0 0 رأی
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
ایمیل برای
0 نظرات
بازخوردهای درون متنی
مشاهده همه دیدگاه‌ها
سبد خرید
0
نظری دارید؟ لطفاً آن را ثبت کنید.x
Scroll to Top