خانه » مقالات » آثار شاگردان استاد » اندیشه‌های پنهان21(راه‌های دیگر )

اندیشه‌های پنهان21(راه‌های دیگر )

راههاى دیگر

قرآن دریاى ژرفى است با جریان‌هاى عظیم و گوناگون.

این، یک روش برخورد قرآن بود در سوره‌ى توحید و اخلاص و اساس. این یک جریان بود که با توصیف، این همه بار را به دوش مى‌کشید. به جاست که به روش‌هاى دیگر قرآن هم مرورى بکنیم و از جریان‌هاى دیگر هم نمونه‌اى بیاوریم تا غنا و وسعت این کتاب را بیشتر احساس کنیم.

 1. قرآن گاهى با توصیف، مبدأ پذیرفته شده را مشخص مى‌کند.

2. گاهى خدا را شهید و گواه تمامى هستى مى‌شناسد و نه از آثار، که از خود او بر او گواه مى‌آورد.

3. گاهى از طبیعت و آفاق.

4. گاهى از خود انسان؛ اَنْفُس.

5. و گاهى از تاریخ امت‌ها و سرگذشت آدم‌ها و از داستان‌هایى که حتى هر کس در زندگى خود شاهد آن بوده است. داستان‌هایى از کرامات و قدرت و عظمت، که قهرمان واقعى آن‌ها کسى جز خدا نیست.

خداوند در قرآن از این راه‌ها به سوى خود دعوت نموده و در این آیه‌ها جلوه کرده و با این وسیله‌ها بر وجود، بر یگانگى و نامحدودى، بر قدرت و احاطه و بر لطف و رحمت خود شهادت داده است. و با این شهادتِ عقل و احساس و فکر و عشق، انسان را به تسلیم کشانده است. در سینه‌ى او آرام و در دل او عشق رویانده است. و با همین عشق و امن، انسان را به عمل و به حرکت رسانیده است.

آن شناخت و معرفتى که با راه‌هاى پر پیچ و خم به دست مى‌آید، نه تنها انسان را به جایى نمى‌رساند و به حرکت و عشق و امن پیوند نمى‌زند، که او را عقب مى‌برد و در زندان شک و تردید گرفتار مى‌نماید و با بدبینى و یأس، او را در گودال تفکرات پوچ مى‌اندازد، که آیا مى‌توان خداى را دید؟ و او چگونه است و
چگونه آفریده است؟

راه‌هاى اول و دوم در صفحات قبل آمد و توضیح راه‌هاى دیگر در …[قسمت‌های آینده]مى‌آید.

0 0 رأی
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
ایمیل برای
0 نظرات
بازخوردهای درون متنی
مشاهده همه دیدگاه‌ها
سبد خرید
0
نظری دارید؟ لطفاً آن را ثبت کنید.x
Scroll to Top