خانه » مقالات » آثار شاگردان استاد » اندیشه‌های پنهان32(چکیده درک وضعیت و تقدیر و ترکیب)

اندیشه‌های پنهان32(چکیده درک وضعیت و تقدیر و ترکیب)

تاکنون با روش تربیتى اسلام که براى رسیدن به شناخت‌ها و بینات، کلیدهایى را به دست ما مى‌سپرد، آشنا شدیم. این کلیدها عبارت بودند از :

 1. درک وضعیت

2. درک تقدیر

3. درک ترکیب

از درک وضعیت، سه مجهول براى ما کشف شد :

الف . این که در این جهان حاکمى است با خصوصیات احد بودن و صمد بودن و رابطه‌ى تولیدى نداشتن و همتا و مثل و مانندى نداشتن، به اضافه‌ى احاطه‌ى وجودى و حضور و علم و حکمت و عدالت و…

و این که ما با اوست که خود را و هستى را و حتى خودش را درک مى‌کنیم؛ (اللّهُ نُورُ السَّماواتِ وَ اْلأَرْضِ). و اوست که بین ما و قلبمان حائل است؛ (أَنَّ اللّهَ یَحُولُ بَیْنَ الْمَرْءِ وَقَلْبِهِ) تا خودمان را دوست بداریم و نسبت به خود مهربان باشیم؛ در نتیجه او از ما به ما نزدیک‌تر است و اوست که ما را با خودمان آشنا کرده است؛ (نَحْنُ أَقْرَبُ إِلَیْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَریدِ) و از ما به ما آگاه‌تر است و از ما به ما مهربان‌تر.

ب . این که داده‌ها و نعمت‌ها ملاک افتخار و امتیاز و ارزش نیستند بلکه مسئولیت‌ساز هستند.

ج . و این که بیرون از ذهن انسان، جهانى وجود دارد.

از درک تقدیر، دو مجهول براى ما کشف شد :

الف . این که ما بزرگ تر از خوردن و خوابیدن و خوشى و
لذت و رفاه و امنیت و آرامش و تمرکز و عدالت و تکامل و عرفان هستیم؛ نه تنها سرمایه‌هاى ما براى رسیدن به این آرمان‌ها و اهداف، زیادى هستند بلکه مانع رسیدن به این اهداف هستند.

ب . این که انسان بیشتر از هفتاد سال است و پس از هفتاد سال ادامه دارد و استمرار مى‌یابد، پس عالم دیگرى وجود دارد (آخرت) تا انسان در آن جا ادامه بیابد و استمرار داشته باشد؛ (لَقَدْ خَلَقْنَا اْلإِنْسانَ فی أَحْسَنِ تَقْویمٍ… فَما یُکَذِّبُکَ بَعْدُ بِالدِّینِ).

از درک ترکیب، سه مجهول کشف شد :

الف . این که انسان به خاطر ترکیب استعدادهایش؛ مانند ترکیب اعداد و حروف الفبا، ابعاد نامحدود و توانایى‌هایى عظیم و بى‌نهایت دارد.

ب . این که انسان، محکوم جبرهاى ژنتیک و وراثت و محیط و تربیت و زمان و تاریخ نیست و انسان از ترکیب جبرها و از تضادّ آن‌ها به آزادى مى‌رسد.

ج . این که نیاز عالى انسان، رشد و حرکت است و نقش او تحرک است نه تنوع.

 

از مجموعه‌ى ادراکات فوق، مسائل جدیدى براى ما روشن مى‌گردد:[در قسمت‌های آینده، این مسائل مطرح می‌شوند]

0 0 رأی
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
ایمیل برای
0 نظرات
بازخوردهای درون متنی
مشاهده همه دیدگاه‌ها
سبد خرید
0
نظری دارید؟ لطفاً آن را ثبت کنید.x
Scroll to Top