خانه » مقالات » آثار شاگردان استاد » اندیشه‌های پنهان41(اهمیت)

اندیشه‌های پنهان41(اهمیت)

3. اهمیت

ملاک سوم: اهمیت.

اگر ما با چند کار روبه رو شویم که همگى سبیل باشند و کارى خداپسند باشند؛ مثلا فرض کنید وقت نماز ظهر شده است و هنوز تا عصر فرصت داریم و از طرفى پدرمان دستورى مى‌دهد، این جا هر دو کار سبیل هستند اما کدام کار است که امرِ خدا به آن تعلّق گرفته است؟

سبیل بسیار است اما صراط یکى بیشتر نیست. صراط یعنى عبودیت؛ (أَنِ اعْبُدُونی هذا صِراطٌ مُسْتَقیمٌ)؛ عبودیت با عبادت متفاوت است.

مثلا اگر در شرایط مذکور نماز بخوانیم در حالى که هنوز براى نماز فرصت داریم، در این حالت هر چند عبادت کرده‌ایم اما عبد نبوده‌ایم و عبودیّت نداشته‌ایم؛ چون امر خداوند به مهمترین کار تعلّق مى‌گیرد و در مثال فوق، امر خدا اطاعت پدر بوده است.

یا فرض کنید نمازمان دارد قضا مى‌شود و در همان موقع کودکى دارد در آب خفه مى‌شود. در این شرایط مهمترین کار آن کارى است که قضا و جبرانى ندارد؛ یعنى نجات کودک.

بنابراین اگر در این شرایط نماز بخوانیم عبادت کرده‌ایم اما عبودیت نداشته‌ایم و خدا را عصیان کرده‌ایم. در نتیجه نه تنها مزد نمى‌گیریم بلکه عقاب و مجازات هم خواهیم شد.

من یک موقع مى‌توانم بقال بشوم، نانوا بشوم، معلّم بشوم، مهندس بشوم، دکتر و جرّاح قلب بشوم و مى‌توانم یک طلبه‌ى واقعى و یک مربى تربیتى واقعى بشوم. همه‌ى این‌ها خدمت به خلق است.

حال اگر بتوانم همه را یک جا داشته باشم چه بهتر، اما اگر نتوانم بین این‌ها جمع کنم باید ملاک سوم؛ یعنى اهمیت را در نظر بگیرم و ببینم مهمترین کار کدام است؛ چون امر خدا همیشه به مهمترین کار تعلّق مى‌گیرد.

اگر این اهمیت را در نظر نگیرم و به کارى بپردازم که اهمیت کمترى دارد، چون امر خدا به آن تعلّق نمى‌گیرد، رشدى هم برایم به ارمغان نمى‌آورد و جهنم شامل حالم مى‌شود.

ما امروز به مرگ‌هایى رسیده‌ایم؛ مرگ روح، مرگ دل، مرگ عقل، مرگ فکر، مرگ معرفت و عقیده و عمل. در نتیجه ضرورى‌ ترین مسئله‌ ما حیات است و ضرورى‌ترین حیات‌ها، حیات قلب و حیات روح است؛ چون تا زنده نباشیم از زندگى‌ها رشدى نخواهیم گرفت و از حیات‌ها بهره‌اى نخواهیم برد.

از آن جا که مسئله‌ى حیات ضرورى‌ ترین مسئله‌ى ماست، مسئله‌ى تفقه در دین و انذار خلق؛ یعنى آگاه شدن و آگاهى دادن، ضرورى‌ ترین مسئله‌اى مى‌شود که باید در تجمع‌ها به آن پرداخت و در برخوردها بدان اندیشید.

0 0 رأی
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
ایمیل برای
0 نظرات
بازخوردهای درون متنی
مشاهده همه دیدگاه‌ها
سبد خرید
0
نظری دارید؟ لطفاً آن را ثبت کنید.x
اسکرول به بالا