خانه » مقالات » آثار شاگردان استاد » اندیشه‌های پنهان43(قسمت آخر)

اندیشه‌های پنهان43(قسمت آخر)

4. صعوبت

ملاک چهارم، صعوبت است. صعوبت از صَعب به معناى سختى مى‌آید؛ یعنى اگر با دو کار روبه رو شدیم که از لحاظ اهمیت مساوى بودند، ملاک صعوبت را در نظر مى‌گیریم؛ چون کارى که بر تو فشار بیشترى مى آورد، به تو قدرت بیشترى خواهد داد و تو را به معراج بالاترى خواهد رساند.

آن جا که کارها در نظر خدا برابر هستند و از نظر اهمیّت مساوى هستند، آن جا معیار صعوبت و مخالفت با هوس، در میان است، که: «اَفْضَلُ الاَعمالِ أَحْمَزُهَا». 

 

خاتمه

 در نهج البلاغه آمده است که هدف از بعثت رسولان این بوده است که سنجش‌ها و اندیشههاى پنهان شده را براى بشر از درون آن‌ها برانگیزانند و بیرون آورند؛

«لِیُثیرُوا لَهُم دَفائِنَ العُقُول».

ما در این کتاب دیدیم که معصوم چگونه با طرح سؤال براى کسانى که سؤالى ندارند و با رهبرى سؤال‌ها و آموزش برخورد با سؤال براى کسانى که سؤال‌هاى فراوان و گسترده و مختلفى دارند، فکر بشر را به جریان مى‌اندازند و با آموزشِ چگونه تدبّر کردن و چگونه فکر کردن و چگونه تعقل کردن، او را رهبرى مى‌کنند تا خودش به شناخت‌هایى برسد و بسنجد و انتخاب کند.

آن هم شناخت‌هایى که از درون خود مایه مى‌گیرد و در اصل، این‌ها ذکر و یادآورى چیزهایى است که انسان آن‌ها را در زندگىِ مبتلا به روزمرگى و عادتى و غریزى، مدفون کرده است.

(وَما هُوَ إِلّا ذِکْرٌ لِلْعالَمینَ)[1] ، (لَقَدْ أَنْزَلْنا إِلَیْکُمْ کِتابًا فیهِ ذِکْرُکُمْ أَفَلا تَعْقِلُونَ)[2] .

  

اوقات خوش آن بود که با دوست به سر رفت         باقى همه بى‌حاصلى و بى‌خبرى بود[1] قلم: 2.

[2] انبیاء: 10.

0 0 رأی
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
ایمیل برای
0 نظرات
بازخوردهای درون متنی
مشاهده همه دیدگاه‌ها
سبد خرید
0
نظری دارید؟ لطفاً آن را ثبت کنید.x
Scroll to Top