خانه » مقالات » آثار شاگردان استاد » اندیشه های پنهان13(درک وضعیت1)

اندیشه های پنهان13(درک وضعیت1)

اکنون رجوع مى‌کنیم به درک وضعیت و از این معلومات حضورى، مجهولاتى را کشف مى‌کنیم :

الف . وجود حاکم[1] 

اوّلْ مجهولى که از درک وضعیت کشف مى‌شود این است که وقتى ما دیدیم که بدون اختیار، ما را با امکاناتى آورده‌اند و بدون اختیار، این امکانات را از ما مى‌گیرند، متوجّه مى‌شویم که ما محکومیم. حتى اختیار و آزادى ما یک نوع محکومیت است؛ زیرا ما محکومیم که مختار باشیم؛ یعنى جبر در اختیار، و یعنى ما مجبوریم که اختیار داشته باشیم. ما مجبوریم در اختیار و مختاریم در عمل. «وَلاَ جَبْرَ وَلاَ تفویضَ بل أمرٌ بینَ الأمرینِ».

پس، از محکومیت خودمان این مجهول را کشف مى‌کنیم که ما یک حاکمى داریم.

کسى نمى‌تواند منکر چنین حاکمى باشد؛ زیرا هر انسانى که متوجه محکومیت خود بشود، به وجود حاکمى پى مى‌برد؛ چون هر محکومى حاکمى دارد و محکوم، بدون حاکم معنى نمى‌دهد، همان طور که مضروب بدون ضارب و مقتول بدون قاتل معنى ندارد.

پس در اثبات وجود حاکم بحثى نیست، بلکه بحث باید در خصوصیات حاکم باشد؛ یعنى حاکم باید چه خصوصیاتى داشته باشد تا بتواند حاکم باشد.

براى این کار به خودمان که محکومیم نگاه مى‌کنیم و خصوصیات خود را مورد بررسى قرار مى‌دهیم و نتیجه مى‌گیریم که حاکم نمى‌تواند خصوصیات ما محکوم‌ها را داشته باشد؛ زیرا اگر چنین باشد خود او هم محکوم خواهد بود.[1] . اکثر مباحث مربوط به وجود حاکم، از کتاب تفسیر سوره توحید استاد صفایی اخذ شده است.

0 0 رأی
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
ایمیل برای
0 نظرات
بازخوردهای درون متنی
مشاهده همه دیدگاه‌ها
سبد خرید
0
نظری دارید؟ لطفاً آن را ثبت کنید.x
Scroll to Top