خانه » سخنرانی شاگردان » بلا و آثار آن در زندگی (چکیده+فایل صوتی)

بلا و آثار آن در زندگی (چکیده+فایل صوتی)

توضیح: متن زیر چکیده سخنرانی حجت‌الاسلام و المسلمین موسی صفائی حائری با عنوان «بلا و آثار آن در زندگی» است که در جمع گروهی از جوانان در مؤسسه کتاب‌پردازان ایراد شده است و همراه با فایل صوتی این جلسه تقدیم می‌شود.

– در این هستی، هرکس یک علامت و مارکی را یدک می کشد و به آن افتخار می کند؛ ارتباط با کسی، ارتباط به جائی، داشتن چیزی و … . کسانی هم هستند که خدا علامت و نشان خود را به آنها داده و خدا به آنها افتخار می کند. این افراد، افراد مبتلا و مأنوس به بلا هستند.

– ابتلاها بر اساس علت و موجب، متفاوت هستند؛ گاهی ناشی از بی توجهی خود فرد هستند، گاهی به دلیل ذنب فرد، گاهی به خاطر اعمال و سخنان دیگران و گاهی هم به دلیل دیگری غیر از اینهاست.

– بر اساس روایات، بلا نشانه رحمت و محبت، ایمان، قرب، برتری، بیداری، پاکی و … است. بلا برای توجه و خالص شدن است نه به معنای رها بودن. رها شدن انسان با دادن نعمتها بیشتر سنخیت دارد تا بلا.

– بلا در جائی و برای نقاط ضعفی وارد می شود که انسان متوجه آن نیست یا متوجه هست اما توان یا تمایل اصلاح آن را ندارد.

– در ابتلائاتی که از سوی دیگران بر ما تحمیل می شود، نعمتی به ما داده می شود که کاهش توقع نام دارد. یعنی توقعات ما از انسانها متناسب با سطح فهم و بینش آنها می شود.

– اگر خدا بنده ای را دوست داشته باشد او را مبتلا می کند اگر فرد صبوری کرد، خدا او را برای خودش بر می گزیند اما اگر رضایت داشته باشد، خدا او را برای خود پاک می کند.

– با محاسبه بی توجهی ها، گناه ها و … می توان فهمید مشکلات فعلی زندگی ما ناشی از چیست.

– در روایات آثاری برای بلا عنوان شده است؛ ملکه صبر، بهشت، بخشش گناهان، کرامت، شناخت ضعفها و …

0 0 رأی
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
ایمیل برای
0 نظرات
بازخوردهای درون متنی
مشاهده همه دیدگاه‌ها
سبد خرید
0
نظری دارید؟ لطفاً آن را ثبت کنید.x
اسکرول به بالا