خانه » مصاحبه » متفرقه » به مناسبت عرضه نسخه جدید نرم‌افزار «آغاز در نهایت»

به مناسبت عرضه نسخه جدید نرم‌افزار «آغاز در نهایت»

 لیله‌القدر: ضمن عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما و تشکر به خاطر اینکه وقتتان رادراختیار ما قرار می‌دهید، ابتدا عرضه نرم‌افزار جدید «آغاز در نهایت» را به شما تبریک عرض می‌کنیم. لطفا برای شروع بفرمایید که چه شد به فکر ارائه نسخه جدید نرم‌افزار افتادید؟

بهتر است ابتدا تاریخچه مختصری از روند تبدیل کتابهای استاد صفایی به نرم افزار عرض کنم. اندکی بعد از فوت استاد، مؤسسه تصمیم گرفت که برای استفاده بیشتر و بهتر همگان از کتابهای استاد، آثار ایشان را در قالب نرم‌افزار عرضه کند. ابتدا نرم‌افزاری تهیه شد که علیرغم اینکه هزینه زیادی صرف آن شد ولی انتظارات ما را به هیچ وجه برآورده نکرد. پس از آن وقتی اطلاع پیدا کردیم که مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، اقدام به تولید نرم‌افزار در زمینه‌های مختلف کرده است، به این مرکز سفارش کار را ارائه دادیم که نتیجه آن نرم‌افزار «آغاز در نهایت»(1) بود. از آن زمان تاکنون  این نرم افزار به مدت چند سال مورد استفاده علاقمندان بود. تا اینکه به خاطر مشکلات و ضعفهایی که در آن وجود داشت، امسال تصمیم گرفتیم که نسخه جدیدی از آن را با امکاناتی بیشتر از قبل تولید کنیم. البته نسخه قبل، آن زمان که عرضه شد، در بهترین و به‌روز ترین قالب نرم‌افزار آن روز مرکز تحقیقات کامپیوتری تولید شده بود. اما به هر حال بعد از گذشت چند سال، این مرکز امکانات جدیدی به نرم افزارها اضافه کرده بود که نرم‌افزارها را بسیار پیشرفته تر و قابل استفاده‌تراز قبل می‌کرد.

لیله‌القدر:نسخه جدید نرم افزار «آغاز در نهایت» چه ویژگی‌هایی دارد و چه تفاوتی با نرم‌افزار «آغاز در نهایت» (1) دارد؟

نرم افزار قبل فایل «setup» نداشت و نصب نمی‌شد و به خاطر شماره سریال و کدهایی که داشت، امکان استفاده از آن  برای کاربران مبتدی کم بود.  ضمن اینکه کتابهایی را که بعد از آن تولید شده بود، نداشت و علاوه بر از آن، ازامکانات نرم‌افزاری همچون ارتباط آسان با «word» یا امکان جستجو به خوبی، بهره نمی‌بُرد.

نسخه جدید نرم افزار، هیچ کدام از این مشکلات را ندارد و در قالب آخرین فرمت نرم‌افزار مرکز تحقیقات تولید شده است و کتابهایی که در این چند سال تولید شده‌اند، در آن گنجانده شده‌اند. علاوه بر اینها فایل صوتی سخنرانی‌های استاد صفایی نیز در نرم‌افزار وجود دارد. ما به خاطر سهولت کاربران در دسترسی به سخنرانیهای استاد، این کار را انجام داده و هم صوت و هم نوشته‌های ایشان را در یک «دی‌وی‌دی» در اختیار علاقمندان قرار داده‌ایم.

لیله‌القدر:شما برای آینده چه طرحی دارید؟

چیزی که مدتها مد نظر ما بوده، این است که کتابهای پدر بزرگوار استاد و حتی نوشته‌هایی هم که از پدربزرگ گرامی‌شان به جای مانده است را وارد نرم افزار کنیم. علاوه برآن، آثار شاگردان استاد را که در ارتباط با تألیفات استاد است و همچنین شرح آثار استاد را در نزم افزار عرضه کنیم. اما این هدف به دلایلی محقق نشد.

علاوه بر این، یکی از کارهای مهمی که در رابطه با آثار استاد باید صورت گیرد، این است که صوتهایی که از ایشان به جا مانده است، به صورت نرم‌افزاری تولید شوند. به این معنا که موضوعات مختلفی که در یک جلسه سخنرانی مورد گفتگو قرار گرفته‌اند،  عنوان‌بندی و تفکیک شوند تا افراد، هم از چهارچوب موضوع سخنرانی اطلاع پیدا کنند؛ و هم اینکه بتوانند در صورت تمایل  با انتخاب عنوان بحث، فقط همان قسمت از جلسه سخنرانی را گوش دهند.

در طرح نهایی ما در آینده، این مسأله نیز در نظر گرفته شده است که انشاءالله بتوانیم تمام فایل‌های صوتی و فیلم‌ها را به این شکلی که گفته شد در نرم‌افزار عرضه کنیم.

لیله‌القدر: با تشکر از شما؛امیدواریم که در این راه موفق باشید و این مهم هر چه زودتر محقق شود.

 

0 0 رأی
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
ایمیل برای
0 نظرات
بازخوردهای درون متنی
مشاهده همه دیدگاه‌ها
سبد خرید
0
نظری دارید؟ لطفاً آن را ثبت کنید.x
Scroll to Top