خانه » سخنرانی شاگردان » تاریخ امام هادی – جلسه اول

تاریخ امام هادی – جلسه اول

عناوین مورد بحث در این جلسه؛


– مروری کلی بر دوره ی امام جواد(ع)؛

– بررسی وضعیت سیاسی دوران امام هادی(ع)؛

1.به طور کلی می توان گفت که این دوران شروع ضعف حکومت عباسیان و ایجاد اختلاف شدید بین ایشان است.این دوره،دوره ای است که پسر پدر را و خلیفه مسلمین را می کشد و به جای او بر تخت می نشیند.قدرت در حکومت از مرکزیت افتاده و در دربار توزیع شده و می بینیم که در انتخاب خلیفه دربار تصمیم گیرنده و دخیلند.و دوره ی قیامهای بزرگ در ممالک اسلامی بر ضد حکومت است.

2.اولین خلیفه ی این دوره معتصم(محمدبن هارون)است.او به دلیل وزیر واحد و کاردانش قدرت را به خوبی به دست می گیرد و اگرچه در دوره ی او قیامهای مهمی هم در ایران شکل می گیرد.

3.اولین قیام،قیام “بابک خرم دین” است.خرم دینان کسانی بودند که بعد از مسلم خراسانی حاضر به بیعت با عباسیان نشده و و از حیث مذهبی هم متمایل به ایین مزدک بودند.به دلیل قدرت و نفوذشان در بین ایرانیان و صعب الفتح بودن مناطق تحت تصرف و فرماندهی شان،تبدیل به یک نقطه ی مهم در برابر حکومت اعراب عباسی گردیده بودند.که از قبل شهادت حضرت   رضا(ع) درگیری عباسیان با ایشان اغاز و تا پایان دوره ی معتصم ادامه دارد.

4.قیام دوم قیام “مازیار” است.مازیار پدرش حاکم خراسان است و پس از مرگ پدر،عمویش را می کشد و به قدرت می رسد و اعلان استقلال حکومتی می کند و با عباسیان درگیری شدیدی را ایجاد می کند.

5.راه یابی ترکان به دربار عباسی؛یک اتفاق مهم این دوره،توازن قدرت در بین ترکان و نفوذ ایشان در دربار عباسی است.تمام مناصب مهم حکومتی در بین ترکان تقسیم می شود و یک طایفه ی جدیدی در بین عباسیان به قدرت دست می یابند.عباسیان پس از قتل “امین” به دست “مأمون” و پس ظلمی که به سرداران و وزرای ایرانی خود می کنند،هم اعراب و هم ایرانیان را از دست می دهند.به همین جهت مجبورند که به ترکان رضایت دهند.

6.تغییر پایتخت حکومت عباسی؛بغداد پس از ورود ترکان به حکومت عباسی برای ایشان منافع قبلش را از دست می دهد.زیرا ترکان به زندگی در این شهر عادت نداشته و درگیری بین ایشان و اعراب بغداد زیاد می شود.به همین جهت معتصم تصمیم می گیرد که یک پایتخت جدید را تأسیس کند.این تصمیم معتصم در نهایت در سامراء جامه ی عمل به تن می کند و این شهر تا حدود نیم قرن پایتخت عباسیان می گردد.

7.مرگ معتصم و بر روی کار امدن الواثق بالله(هارون بن محمدبن هارون)؛در دوره ی این خلیفه ی بی کفایت عباسی هیچ اتفاق خاصی نمی افتد،جز قدرت گرفتن بیش از پیش ترکان در حکومت عباسیان.

8.مرگ الواثق بالله و بر روی کار امدن برادر او المتوکل بالله؛متوکل خلیفه ای خشن و قدرت طلب و تمامیت خواه است.او ترکان را به اوج قدرت می رساند و روندی گسترده در تزریق وجوهات مالی در دربار عباسی ایجاد می کند.قدرت مرکزی را تقویت و تمام ریشه های مخالفت با حکومتش را می خشکاند.

0 0 رأی
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
ایمیل برای
0 نظرات
بازخوردهای درون متنی
مشاهده همه دیدگاه‌ها
سبد خرید
0
نظری دارید؟ لطفاً آن را ثبت کنید.x
Scroll to Top