خانه » اخبار » حجت الاسلام نقویان: استاد صفایی حائری به تمام مسائل روز جامعه آشنایی کامل داشت

حجت الاسلام نقویان: استاد صفایی حائری به تمام مسائل روز جامعه آشنایی کامل داشت


استاد صفایی حائری به تمام مسائل روز جامعه آشنایی کامل داشت
استاد حوزه و دانشگاه با اشاره بر اینکه علامه صفایی حائری در اتفاقات روز جامعه حضور داشت، گفت: وی به تمام مسائل روز جامعه مثل رسانه ها، ماهواره، فیلم ها، رمان ها، کتاب ها و دیگر چیزها آشنایی داشت و …

 

حجت الاسلام نقویان در گفت وگو با خبرنگار «خبرگزاری دانشجو» در قم، با بیان اینکه علامه حائری خود را طبیب می دانست، تصریح کرد: یکی از انتقاداتی که به وی انجام می گرفت این بود که همه نوع شخصیتی حتی اراذل و اوباش در خانه او رفت و آمد داشتند و خود نیز معتقد بود که یک طبیب نمی تواند مریض صعب العلاج را پذیرش نکرده و به سردرد اکتفا کند.
 
وی یکی از خصوصیات مرحوم صفایی را دست گیری و کمک به کسانی که راه صحیح را گم کرده اند دانست و خاطرنشان کرد: یکی از طلبه ها می گفت که من در زمان قبل از انقلاب می خواستم برای خوانندگی به خارج از کشور بروم که مرحوم صفایی با برخورد خود من را به این مسیر کشاند.
 
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه نحوه برخورد و کمک به دیگران مهم می باشد، اذعان داشت: ویژگی خاص این عالم ربانی این بود که بن بست های سنگین و قفل های چند لایه را باز می کرد و به نظر من او لایه‎‎های پیچیده آدم‌‎ها را باز می‌کرد.
 
نقویان با تاکید بر اینکه علامه صفایی حائری در اتفاقات روز جامعه حضور داشت، گفت: وی به تمام مسائل روز جامعه از جمله رسانه ها، ماهواره، فیلم ها، رمان ها، کتاب ها و دیگر چیزها آشنایی داشت و برای هرکدام نقد، تحلیل و حرفی برای گفتن داشت.
 
وی با بیان اینکه یک طلبه باید مسائل جامعه را زبان روز خود بداند، خاطرنشان کرد: آقای صفایی به عنوان یک مجتهد جامع و مانع اندیشه هایی که باعث تخریب دین می دانست را شناخته و با آن ها مقابله می کرد.
 
این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به این که در حوزه علمیه باید روی اندیشه استاد صفایی کار فکری انجام دهد، بیان داشت: این شخصیت بزرگ علمی معتقد بود فقهی که در حوزه خوانده می شود، چون در بین مردم تاثیری ایجاد نمی کند یا این که در مخاطبی که با دین، با خدا و با قیامت آشنا نیست و زمانی که آن را می شنود، تاثیری ایجاد نمی کند، باید تغییر پیدا کند.
 
نقویان با بیان این جمله که باید سال ها کتاب رسائل و مکاسب در حوزه تدریس شود، درست نیست، خاطرنشان کرد: بعضی ها می خواهند حوزه به یکی مرداب راکد، تشریفاتی و دکوری تبدیل شود و حجت الاسلام فقط یک زینت المجالسی باشد و محرک و متحرک نباشد.
 
وی با بیان نظر استاد صفایی حائری در مورد حجاب اظهار داشت: این عالم دینی در این باره می فرمود که “سنگ راه کسی نشوید؛ زن خودش باید حرکت کند و چیزی مانع او نشود، خودش هم سعی کند سنگ و سد راه کسی نشود و نباید در مسیر راه دیگران گرد و خاک به‌پا کرد”.
 
این استاد حوزه و دانشگاه آثار علامه صفایی را دو دسته دانست و تصریح کرد: دسته ای از آثار برای عموم مردم و تازه واردها مناسب و بهتر است و دسته ای دیگر که باید توسط شاگردان مستقیم با یک کار جمعی و تیمی و همراه با ذوق و علم برای عموم مردم رقیق تر و روان تر گردد.
0 0 رأی
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
ایمیل برای
0 نظرات
بازخوردهای درون متنی
مشاهده همه دیدگاه‌ها
سبد خرید
0
نظری دارید؟ لطفاً آن را ثبت کنید.x
Scroll to Top