خانه » مقالات » حلقه‌های معرفت » حلقه معرفت: مدیریت انسان از منظر دین

حلقه معرفت: مدیریت انسان از منظر دین

توضیح: متن زیر چکیده حلقه گفتگویی است تحت عنوان «مدیریت انسان از منظر دین» که با حضور  حجت‌السلام و المسلمین داوود پارسا در جمع گروهی از جوانانِ حاضر در گردهمایی ماه رمضان امسال در مشهد مقدس، برگزار شده است.

انسان یک سری نیازهای جسمی و فیزیولوژیکی دارد که باید آنها را تأمین کند. نیازهای روانی نیز دارد که آنها نیز باید تأمین شوند: نیاز به یقین، نیاز به امنیت، نیاز به آزادی، نیاز به آرامش، نیاز به پیشرفت، نیاز به تکامل و … . امروزه دانشمندان می‌گویند 80 درصد بیماریهای انسان منشاء روانی دارد.

همچنین برخی نیازهای انسان فردی هستند. برخی از آنها نیز در  جمع برای او مطرح می‌شوند. انسان در جمع نیاز به قانون، نیاز به رهبری، نیاز به تعاون و… دارد.

به این نیازهای متفاوت باید پاسخ مناسب داده شود و اگر ما چه در تنهایی و چه در جمع به نیازهایمان توجه نکنیم، دچار چالش می شویم.

دنیا، دنیای قانونمند است و در هر رابطه‌ای، انسان باید به دنبال کلید و قانون آن باشد.

ما اگر حتی از غریزه خودمان نیز ندانیم چگونه باید استفاده کنیم، صدمه می‌بینیم. اگر ندانیم نگاه و زبان خود را، چگونه مدیریت کنیم به مشکل بر می‌خوریم. یک نگاه به نامحرم می‌تواند عشقی را در آدم ایجاد کند که هزینه‌های زیادی برای او داشته باشد. روایات زیادی  داریم که زبان بر بقیه جوارح تأثیر می‌گذارد.

بنابراین مسأله اصلی برای ما این است که چگونه خود را مدیریت کنیم تا دچار این نگرانی‌ها نشویم.

انسان مشکلات زیادی در درونش هست که نمی‌داند آنها را کجا مطرح کند و چگونه حل کند.

در روانشناسی امروز، نیازهای روانی انسان را به آزادی و رفاه او محدود  می‌کنند و در مشاوره‌های روانی به جای کمک به انسان برای حل مشکلاتش، تنها تأسف می‌خورند که چگونه چنین مشکلاتی برای او به وجود آمده است.

امکانات رفاهی باید برای انسان فراهم شوند؛ اما اینکه ما را به اینها قانع کنند، خیانت است . چون ما امکانات و استعدادهایی داریم که بیشتر از رفاه و آزادی است.

خدا در قرآن به همین تصور نادرست از انسان و نیازهای او اشاره می‌کند و می‌فرماید: ««أَتُتْرَکُونَ فِیما ههُنا آمِنینَ فِى جَنّاتٍ وَ عُیُونٍ وَ زُرُوعٍ و نَخْلٍ طَلْعُها هَضیمٌ وَ تَنْحِتُونَ مِنَ الْجِبالِ بُیُوتاً فارِهِین»  آیا تصور می‌کنید ما شما را تنها برای این سه  آرمان:  رفاه، امن و آزادی آفریده‌ایم؟!

به خاطر تبدل نعمتها، ما نمی‌توانیم به آنها دل ببندیم. فکر به این تبدل نعمتها اجازه خوش زندگی کردن را به انسان نمی‌دهد و خودآگاهی از مرگ یک لحظه انسان را رها نمی‌کند و امن او را می‌گیرد.

ما در دنیای رابطه‌مند زندگی می‌کنیم. پس باید بر اساس ضابطه رفتار کنیم وگرنه به مشکل بر می‌خوریم.

مایی که برای استفاده از یک گوشی تلفن همراه، ابتدا روش درست استفاده از آن را یاد می‌گیریم، چگونه است که در برخورد با یک انسان به دنبال ضابطه و قانون آن نیستیم.

برای انسان این  مهم نیست که در چه شرایطی است. مهم این است که در هر شرایطی که هست، بهترین گزینه را انتخاب کند.

مشکل ما این است که خودمان را مدیریت نمی‌کنیم. ما را مدیریت می‌کنند.

برای مدیریت انسان اولین مسأله این است که خود انسان را بشناسیم. خودمان را باید خوب بشناسیم. ما فقط شکم خود را بررسی کرده‌ایم. یا میل جنسی خود را شناخته‌ایم. باید از زوایای مختلف، خودمان را بشناسیم. نتیجه این شناخت شناخت هدف است. بعد از  شناخت هدف، برنامه کلی و طرح جامع روشن می‌شود.

0 0 رأی
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
ایمیل برای
0 نظرات
بازخوردهای درون متنی
مشاهده همه دیدگاه‌ها
سبد خرید
0
نظری دارید؟ لطفاً آن را ثبت کنید.x
Scroll to Top