خانه » سخنرانی شاگردان » سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین غنوی – شب نوزدهم رمضان94

سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین غنوی – شب نوزدهم رمضان94

چکیده سخنرانی استاد غنوی، شب نوزدهم رمضان

گاهی عیب‌ها و ضعف‌هایی را در خود می‌بینیم که ما را بسیار ناراحت می‌کنند.

این ناراحتی از دو جهت است:

جهت اول این است که می‌بینیم بعد از این همه سال  که از عمرمان می گذرد، هنوز چرک و عفونت در درون‌مان مانده که تازه بعد از سال‌ها یکی یکی کشف می‌شوند.

جهت دوم این است که این مسأله محدود به حال فعلی‌مان نیست؛ بلکه از گذشته بسیار دور در وجودمان بوده است. در طول این مدت بارها خطا کرده‌ایم و مسیرهایی را اشتباه رفته‌ایم و دوستانی را از خود رانده‌ایم و فرصت‌های بسیاری را از دست داده‌ایم.

احساس این فشار، دوای درد ما برای این شبهای قدر است. در این شب‌ها است که می‌توانیم از خدا بخواهیم: «اسْتَصْلِحْ بِقُدْرَتِکَ مَا فَسَدَ مِنِّی.» خدایا فقط تو می‌توانی فرصتهای از دست رفته مرا جبران کنی.

حضرت یعقوب، تعبیری دارد که در قرآن دو بار از زبان او بیان شده است: بار اول وقتی که یوسف را از دست می دهد و بار دوم زمانی که برادر یوسف را.

تعبیر حضرت یعقوب در سخت‌ترین لحظات زندگی‌اش، این است که: «فصبرٌ جمیل»؛ یعنی صبری زیبا خواهم داشت. خود او صبر زیبا را توضیح می‌دهد: «إِنَّمَا أَشْکُو بَثِّی وَحُزْنِی إِلَى اللّهِ»؛ من از اندوه شدید و غصه خود تنها به خدا شکوه مى‏کنم.

اگر توانستی فشار صبر  را به زمزمه با دوست تبدیل کنی، صبر زیبایی داشته‌ای.

صبر قیافه سخت و صلب و محکمی دارد. چیزی که آن را زیبا می‌کند، این است که این فشار تبدیل شود به زمزمه با دوست.

درباره تسویل ما می‌توانیم از این موارد گفتگو کنیم:

حقیقت تسویل

انواع تسویل و تفاوت آنها با هم

فرآیند تسویل

سیر تسویل شیطان در قرآن و مناجات شاکّین

آثار تسویل

درمان تسویل

قرآن از دو فریبکار خبر می‌دهد: فریب‌کار اول نفس است که قرآن آن را از زبان حضرت یعقوب بیان می‌کند: «بل سَوَّلت لَکٌم اَنفُسَکُم» و فریبکار دوم شیطان است: «الشَّیطانُ سَوَّلَ لَهُم واَملى لَهُم».

یکی از تفاوت‌های نسل امروز با نسل‌های گذشته این است که میان باورها و رفتارهای آنها  فاصله افتاده است. امروزه بسیاری می‌گویند: خدا را قبول داریم. دین را هم می پذیریم، اما سختگیری‌های شما را قبول نمی‌کنیم. نماز می‌خوانیم، اما هر قوت حال داشتیم. روزه می‌گیریم، اما زمانی که انرژی داشتیم.

اینها بازی‌های جدیدی است که می‌بینیم آدم مقدماتی را می‌پذیرد، اما تن به نتیجه آنها نمی‌دهد. اینها بازی‌های تازه نفس و شیطان است.

در تسویل چند نکته بسیار قابل توجه است:

یکم: برانگیختگی شدید احساسات:

اولین نکته ای که در حالات برادران یوسف  می‌توان دید این است که آنها طالب محبت بودند و رفتار محبت‌آمیز پدر حسادت آنها را برانگیخته بود؛ به گونه ای که پدرشان را که نبی خدا بود، گمراه می‌دانستند: «اِنَّ اَبَانَا لَفِی ضَلَالٍ مُبینٍ»

دوم: غفلت و گم‌کردن حجت‌ها:

برادران یوسف آنقدر دچار غفلت شده بودند که حضرت یعقوب را که پیامبر بزرگ خدا و حجت او در زمین بود، به عنوان حجت خدا نمی‌دیدند. به خاطر همین می‌گفتند که پدرمان در گمراهی آشکار است.

تسویل حاصل احساس متراکم و ذهنیت گم‌گشته است.

خداوند مکانیسمی دفاعی در  وجود ما تعریف کرده که تسویل نتیجه آن است؛ البته در صورتی که از آن سیستم دفاعی درست استفاده نشود.

 وقتی ما دستمان را به یک چیز فوق‌العاده داغ بزنیم، عکس‌العمل سریع ما این خواهد بود که بدون دخالت مغز، دستور کشیده‌شدن این دست صادر خواهدشد. این مکانیسم دفاعی برای جلوگیری از صدمه‌خوردنها در بدن ما تعریف شده است.

همان‌طور که در سیستم بدن، این مکانیزم دفاعی هست، در سیستم روحی و روانی ما نیز  چنین مکانیزمی وجود دارد که باعث حفظ سلامت روح و روان می‌شود.

تسویل ریشه در روح و روان ما دارد و برخاسته از تلاشهای ما برای دفاع از خودمان است. این سیستم دفاعی اگر درست عمل کند، می‌تواند نتیجه بسیار مثبتی داشته باشد.

0 0 رأی
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
ایمیل برای
0 نظرات
بازخوردهای درون متنی
مشاهده همه دیدگاه‌ها
سبد خرید
0
نظری دارید؟ لطفاً آن را ثبت کنید.x
Scroll to Top