خانه » سخنرانی شاگردان » سخنرانی شب اول محرم (چکیده+فایل صوتی)

سخنرانی شب اول محرم (چکیده+فایل صوتی)

مراسم عزاداری محرم هیأت لیله‌القدر

سخنران: حجت الاسلام و المسلمین امیر غنوی

موضوع سخنرانی: «عوامل انحطاط»

چکیده سخنرانی شب اول :

– امید است از نشستن در محضر صحرای عظیم کربلا درس بگیریم. چون این صحرا صرفا یک داستان تاریخی نیست؛ اتفاقی است که به زمان خاصی اختصاص ندارد.

– در سالهای گذشته در مورد اصحاب اباعبدالله صحبت کردیم. به معرفی پنچ دسته از اصحاب اباعبدالله و در حقیقت پنج عامل و پنج شیوه رسیدن به صف یاران امام حسین اشاره کردیم. امسال به موضوعی که به خودمان نزدیکتر است می پردازیم؛ اصحاب یزید و عمر سعد و عبیدالله ابن زیاد.

– اگر در چهره و زندگی این افراد نگاه کنیم دچار وحشت می شویم. بعضی از آنها از یاران و اصحاب پیامبر و علی ابن ابیطالب هستند.

– عبیدالله ابن زیاد، یکی از گناهان زیاد بن ابیه است. امام علی علیه السلام زیاد را به استانداری فارس گمارد. زیاد، در زمان امام علی و امام حسن علیهماسلام در کنار آنهاست و مرتکب تخلفی نمی شود.

– ظاهرا زیاد،  بعد از صلح امام حسن علیه السلام، با طرح معاویه، به خاندان ابوسفیان ملحق و از لحاظ رفتاری، تبدیل به یک ابلیس می‌شود.

– داستان زیاد، داستان مکرّر تاریخ است؛ گاهی یک تصمیم نادرست، نسل انسان را به آلودگی می کشاند.

– نیاز نیست انسان سرتا پا مشکل باشد؛ گاهی یک نقطه ضعف کافی است تا انسان را به زمین بزند.

– بر اساس آیات قرآن، داستان «زیاد»های تاریخ این گونه است؛ وقتی دچار مشکل و ضرری می شوند، خدا را می خوانند؛ اما وقتی به نعمتی می رسند، همه چیز را فراموش می کنند و حتی برای خدا مثل قرار می دهند و آتش، همراه همیشگی آنها خواهد بود.

0 0 رأی
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
ایمیل برای
0 نظرات
بازخوردهای درون متنی
مشاهده همه دیدگاه‌ها
سبد خرید
0
نظری دارید؟ لطفاً آن را ثبت کنید.x
اسکرول به بالا