خانه » سخنرانی شاگردان » سیزدهمین سالگرد ارتحال استاد

سیزدهمین سالگرد ارتحال استاد

استاد لاجوردی:

با تنگ نظری نمی توان کرسی آزاد اندیشی راه انداخت

 

رئیس موسسه لیله القدر با اشاره به اینکه حکومت اسلامی اندیشه بزرگ می خواهد، گفت: با تنگ نظری نمی توان کرسی آزاد اندیشی راه انداخت و امروز اندیشه، فکر و دفع شبهات پیش برنده اسلام است.

 

حجت الاسلام لاجوردی در همایش علمی فرهنگی با موضوع «عرفان اسلامی» همزمان با سیزدهمین سالروز رحلت علی صفایی حائری(ره) که شب گذشته در مسجد امام صادق(ع) قم برگزار شد، با خطاب به مسئولین فرهنگی در سطوح مختلف تاکید کرد: در جامعه امروز نمی توان امکانات دست پیرمردها، افراد خاص، دوست و رفیق ها باشد و توقع کار از نهادها و موسسات مختلف داشت.

 
وی افزود: در حال حاضر در جامعه زمان آن رسیده که اندیشه استاد صفایی حائری به رسمیت شناخته شده و جایی از تعامل و اخوت در این بین ایجاد گردد.
 
رئیس موسسه لیله القدر با بیان این طبق بیانات مقام معظم رهبری باید به تفکرات غیر همسو اجازه بیان دیدگاه ها داده شود، تصریح کرد: در حال حاضر به این تفکر که همسو با نظام می باشد اجازه فعالیت و بررسی و تحلیل داده نمی شود؛ با این وضعیت راه اندازی کرسی های آزاد اندیشی ممکن نخواهد بود.
 
لاجوردی با اشاره به این که فکر استاد صفایی شخصی نمی باشد، گفت: توانمندی این اندیشه و نظام پاسخگویی این اندیشه برای همه اثبات شده و دیگر کسی نشانه تعصب و علاقه بی جا را نمی تواند به شاگردان وی بزند.
 
وی با بیان اینکه اگر کسی فرق بین دوست و دشمن را نشناسد، از برادر تهی می گردد، اظهار داشت: اگر در مسائل مختلف برادر را به رسمیت نشناخته و دنبال درست کردن نقطه ضعف او نباشیم، قطعا باید برای دشمن فرصت و اعتبار قائل شویم.
 
این استاد حوزه و دانشگاه حضور فکر و اندیشه علامه صفایی را در جامعه تاثیرگذار دانست و تصریح کرد: ما معتقدیم که در وانفسای شبهات مبانی دینی که در حوزه و دانشگاه بسیار رواج پیدا کرده است، این اندیشه و نوع نگاه برای پاسخگویی بسیار مهم و جدی تلقی می گردد.
 
رئیس موسسه لیله القدر با تاکید بر اینکه درب حوزه به روی تفکرات و اندیشه های جدید و نو بسته است، خاطرنشان کرد: تبلیغات حوزه تلویزیونی و فقط در حد نمایشی می باشد و دیگر مانند گذشته درب خانه علما به روی مردم باز نبوده و تعامل بین روحانیت و مردم وجود ندارد.
 
لاجوردی با اشاره به اینکه امر و نهی بدون عمل هدایت و تربیت نمی باشد، اذعان داشت: تنها با نظام فکری مدون که مشکلات ما را در مقابل شبهات و شهوات پاسخگو باشد، برطرف خواهد شد.
 
وی افزود: باید در مسائل علمی کشور دست از تنگ نظری، محکوم کردن بدون محاکمه و به رسمت نشناختن برداشته و اسلام، جامعه و جوان را در حیط محصور نظر یک شخص، فرد و گروه قرار ندهیم تا به رشد و بالندگی در تمام سطوج جامعه دست پیدا کنیم.
 
این استاد حوزه و دانشگاه با تاکید بر اینکه دانشگاه و حوزه به اندیشه مرحوم حائری احتیاج دارد، گفت: بدعت ها ظهور پیدا کرده و زمان آن رسیده است که رسانه ها حرف های قدیمی و بی پایه و اساس را کنار گذاشته و نظرات علمی دیگری را در بین جوانان و مردم به بوته نقد برده تا پیشرفت و سعادت در جامعه حکمفرما گردد.
 
رئیس موسسه لیله القدر با بیان این که این موسسه 60 کتاب به چاپ رسانیده است، اظهار داشت: چرا حوزه علمیه درب خودش را به روی اندیشه استاد صفایی بسته و دانشگاه ها به صورت محدود و بسیار کم از این تفکر قوی و مدون استفاده می نمایند.
 
وی با اشاره به اینکه ما نمی گوییم اکنون برنامه های علمی صداوسیما انحصاری است، خاطرنشان کرد: برنامه ها در صداو سیما نباید انحصاری باشد و در رسانه ملی در کنار حکمت مطهر استاد مطهری، از صفای دل استاد صفایی نیز استفاده و بهره گرفته شود.
0 0 رأی
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
ایمیل برای
0 نظرات
بازخوردهای درون متنی
مشاهده همه دیدگاه‌ها
سبد خرید
0
نظری دارید؟ لطفاً آن را ثبت کنید.x
Scroll to Top