خانه » مقالات » آثار شاگردان استاد » شرح کتاب صراط (23)

شرح کتاب صراط (23)

شرح صدر

شرح صدر اثر دیگری از هدایت

انسان وقتی در مسیر دین می ­آید، اول کارهایی که از او می ­خواهند خیلی سخت است. من یک مسیر را می ­خواهم بروم ولی دین به مسیر دیگری هدایت می ­کند. این را به ما می­ گویند که اگر با هدایت ­های خدا همراه شویم آرام ­آرام این حالت تغییر می ­کند و انسان به یک شرح صدری می ­رسد. ‌شرح صدر یعنی وسیع­ شدن سینه، ‌یعنی آن­هایی که در برابر یک حادثه بزرگ یا کوچک تحمل دارند، آن­هایی که سینه­ های بزرگ دارند به تعبیر سید­ بن طاووس که آقای صفایی نقل می ­کند ‌سید بن طاووس به پسرش می­ گوید که: “پسرم پدر تو اگر دنیا را به دست چپ­ش دهند از دست راست­ش خارج می ­شود بدون آن­که دست چپ­ش متوجّه شود

” گاهی ما کاری که می­ کنیم سینه آن­قدر کوچک است طاقت نداریم تا درونش جا دهیم،    می­ خواهیم همه متوجّه شوند. تعبیر خوبی می ­کند آقای صفایی درباره سید بن طاووس که چ­قدر این سینه بزرگ است که دست چپ حتی متوجّه نمی ­شود و احساس نمی ­کند که کاری کرده است!

در قرآن بحث شرح صدر است که وقتی هدایت سراغ آدم­ ها آمد، آرام ­آرام سینه ­ها بزرگ می ­شود و خیلی از چیزها که قبلاً ‌تحمل­شان سخت بود حالا راحت ­تر می ­شنود، حتی شیرین می ­شنود. امام سجاد(ع) جمله ­ای دارند که تعبیرشان این است که هیچ جرعه­ ای برای من گواراتر از جرعه­ خشمی نبوده که فرو خورده ­ام و این سخت­ ترینِ کارهاست که غضب تا لب بیاید و آدم آن را فرو بخورد و به تعبیر امام سجّاد(ع) این گوراترین جرعه است.

افزایش ظرفیت و شرح صدر

ورزشکارها اصطلاحی دارند که می ­گویند آن موقع که خسته شدی تازه توان جسمی دارد بالا می ­رود، درست همین حالت در رشد انسان هست؛ همان­جایی که دیگر احساس می­ کنی آخر زورت است، ظرفیت وجودی انسان دارد رشد می­کند ‌و تعبیری که در قرآن به ما یاد می­ دهند این است که وقتی به شرح صدر رسیدی که دیگر فشارها تو را اذیّت نمی ­کرد و راحت از کنار هیبت‌­ها عبور کردی. < و إذا فَرَغتَ فانصَب(3)> وقتی ظرفیت بالا آمد فشار را زیاد کن، حالا موقع کنار نشستن نیست. انسانی که توان روحیش بالا رفت، باید ‌بارهای بزرگ­تری هم بردارد. و إذا فرغت فانصب، وقتی به فراغت رسیدی خودت را به سختی بینداز.

0 0 رأی
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
ایمیل برای
0 نظرات
بازخوردهای درون متنی
مشاهده همه دیدگاه‌ها
سبد خرید
0
نظری دارید؟ لطفاً آن را ثبت کنید.x
Scroll to Top