خانه » مقالات » آثار شاگردان استاد » شرح کتاب صراط (31)

شرح کتاب صراط (31)

فاسقان

«إنّ الله لایَهدی القَومَ الفاسِقین»

خدا آن­هایی که فاسق­ اند را هدایت نمی ­­کند. یعنی آن­هایی که برایشان مال­ و برادر و پدرشان و امکاناتی که دور و برشان جمع کرده ­اند و… از خدا و پیغمبرش محبوب­تر است، خدا برای این­ها چه اصطلاحی به کار می ­برد؟ فاسق؛ یعنی کسانی که از راه به در رفتند.

ایمان وفسق

پس ما دو تیپ را روبه‌­روی هم می ­بینیم، یک تیپ مؤمن‌­اند و عشق شدیدتری به خدا دارند. ‌آن‌هایی که عشق شدیدتری به خدا دارند. خدا آرام­آرام مثل عاشقی که معشوق او را به دنبال خودش می­ کشد و می ­برد، آنها را از این وابستگی­ها جدا می ­کند. ولی برای آن­هایی که عشقِ دنیا برای­شان شدیدتر است، چه اتّفاقی می ­افتد؟ آرام ­آرام دچار فسق می­ شوند. یعنی به تدریج با تعارض ­ها  که مواجه می ­شوند، یک طرف خدا می ­خواهد و یک طرف عشق­ ها و علاقه ­های خودم من را می ­کشاند، کم­ کم کارم به کجا می ­کشد؟ به بیرون زدن از راه خدا، ‌به این می­گویند فسق.

ولایت الهی نتیجه عشق به او

«الّذینَ آمَنُو أشَدُّ حُبّاً لله»

 آن­هایی که ایمان آورده ­اند عشق شدیدتری به خدا دارند، محبّت شدیدتری به خدا دارند و وقتی همین عشق شدیدتر می ­آید، یک ولایت و سرپرستی هم بر انسان اعمال می ­شود: «الله ولیُّ الّذینَ آمَنُو یُخرِجُهُم مِنَ الظُّلماتِ إلی النُّور»؛ کسانی که ایمان می ­آورند یک سرپرستیِ تازه ­ای هم پیدا می ­کنند: سرپرستیِ خدا.

یخرجهم من الظلمات الی النورخدا سرپرست آن کسانی­ است که ایمان آورده ­اند و آن­ها را از تاریکی­ ها به سمت نور می­ برد.  

0 0 رأی
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
ایمیل برای
0 نظرات
بازخوردهای درون متنی
مشاهده همه دیدگاه‌ها
سبد خرید
0
نظری دارید؟ لطفاً آن را ثبت کنید.x
اسکرول به بالا