خانه » مقالات » آثار شاگردان استاد » شرح کتاب صراط (40)

شرح کتاب صراط (40)

تولدی دوباره

جمله­ ای از حضرت مسیح(ع) هست که می ­فرمایند: ” لا یَلِجُ فی الملکوتِ مَن لم یُولَد مرَّتَین: کسی که دوبار متولّد نشده باشد در ملکوت آسمان راهی ندارد “یعنی چه؟

ما یک تولد اولیه داریم که خب وقتی از آن چارچوب و فضای بسته بیرون می­ آییم، زندگی تازه ­ای را شروع می­ کنیم. یک تولّد دیگری داریم که اسم آن را تولّد معنوی می گذاریم و در این تولّد معنوی، ما از آن روابط قبلی جدا می ­شویم، دیگر آن بند نافی که به ما غذا می ­داد، غذا نمی ­دهد

روی آن انگیزه­ های ساده عمل نمی ­کنیم، قبلاً کشش­ ها و علاقه­ های ما راه ما را مشخّص می­ کرد و حالا از ما جدا شده و همه آن بندها را بریده ­ایم و در یک فضای تازه ­ای هستیم: فضای ایمانی.

فضایی که یک اتّصال بین ما و ملکوت برقرار شده است، این آدم آدمی ا­ست که به تازگی متولّد شده است.

وقتی که تازه متولّد شد، به ملکوت این عالم راه پیدا می ­کند. تولّد دوم، درآمدن از شکم غریزه­ ها و وابستگی ­های این دنیاست، کسی که دوباره متولّد نشود به ملکوت راه پیدا نمی­کند.

در این تولّد تازه، عشق­ های مختلف تبدیل به یک عشق و محبّت می­ شود و همه­ وابستگی­ ها تبدیل به یک وابستگی می‌شود. قطع تعلّقات روحی حاصل می ­شود، یک بینش تازه حاصل میشود: آلله خَیرٌ أمّا یُشرکُونَ؟

خلوت به سراغ آدم بیاید، وابستگی ­ها تازه می ­شود، حالا این آدم مصداق “اللهمَّ إنی أسئَلُکَ حُبَّکَ و حُبَّ مَن یحبُّکَ و حُبَّ کُلِّ عَمَلٍ یُوصِلُنی إلی حُبِّکَ ” است، حتی اگر پدرش را هم دوست دارد روی این روال دوست دارد. حبّ او برای خداست و بغض او نیز برای خداست. آن­جایی که خدا دوست دارد او نیز دوست دارد و آن­جایی که خدا بدش می ­آید او هم بدش می­ آید.

0 0 رأی
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
ایمیل برای
0 نظرات
بازخوردهای درون متنی
مشاهده همه دیدگاه‌ها
سبد خرید
0
نظری دارید؟ لطفاً آن را ثبت کنید.x
Scroll to Top