خانه » مقالات » آثار شاگردان استاد » شرح کتاب صراط(32)

شرح کتاب صراط(32)

نور و ظلمت

«الله ولیُّ الّذینَ آمَنُو یُخرِجُهُم مِنَ الظُّلماتِ إلی النُّور و الّذینَ کَفَروا أولیائُهُم الطاغوت یخرجُونهُم مِنَ النُّور إلی الظُّلُمات» 

چند نکته درباره  این آیه قابل توضیح است(کتاب به این آیه نپرداخته است):

یک نکته این­که می ­بینید در آیه دو تیپ را در برابر هم قرار داده: یک تیپ، الذین آمنوا است و تیپ دیگر الذین کفرا.

هر دو تا را هم دارند می ­برند. یک دسته را خدا می ­­برد، یک دسته را طاغوت. هر دو دارند می­روند یکی از ظلمات به سمت نور و دیگری از نور به سمت ظلمات.

این تشبیه‌ها و این فضا ابتدائاً مقداری برای آدم نامفهوم است، تصویری که خدا از ایمان آورده ­ها می ­کشد این است که این­ها انسان­هایی هستند که در ظلمت­ها زندگی می­ کنند و از ظلمت‌­ها به نور می ­روند. از آن طرف از الذین کفروا چه تصویری کشیده می ­شود؟ این­ها آدم­هایی هستند که در چه­ زندگی می ­کنند؟ در نور! کمی عجیب و غریب می ­شود که ظاهراً الذین آمنوا در ظلمات ­اند و الذین کفروا در نور اند!

ولی در واقع این­طور نیست که ابتدا به نظر می ­آید. این دو تیپ را یک بار دیگر ببینید، الذین امنوا و الذین کفروا. اصلاً آدم­ ها چه زمانی این­جور دسته­ بندی می‌­شوند؟ بعد از هدایت، بعد از نورافکنیِ اولیای دین. انسان­ها دو دسته می­شوند، دسته­ ای می­ پذیرند و همراه می­ شوند و این­ها می ­شوند: الذین آمنوا. دسته­ ای  نمی­ پذیرند، چشم می ­پوشند و می ­شوند: الذین کفروا.

پس در چه مرحله­ ای این تقسیم­ بندی رخ می ­دهد؟ بعد از مرحله هدایت. دقت کنید، وقتی این هدایت رخ داد، همه­ آدم­ها از یک­سو در نور قرار دارند: نورِ ‌هدایت. و از یک­سو آدم­ها در تاریکی‌هایی هستند.

می‌بینید، درست است که انسان­ها با توضیحات و بیّنات انبیا از درون تاریکی ­ها بیرون می ­آیند ولی در تمام وجود انسان یک­سری تاریکی ­هایی هست، یک‌­سری نفهمیدن­ها، روشن‌نبودن­ها، اسیر بودن­ها هست. این انسان فقط تازه یک مرحله از نوارنیت را تجربه کرده، چیزهایی را می­فهمد ولی این نور در تمام ابعاد وجودی انسان نفوذ نمی ­کند. این انسان هنوز همان انسان است. این انسان همه­ آن وابستگی­ ها،‌ گرفتاری ­ها،‌ نفهمیدن­ های سابقش را تا حد زیادی دارد، ولی در هدایتی که رخ داده، ‌فرصت تازه ­ای برایش پیدا شده.

پس این­گونه آیه را دوباره می ­فهمیم که الذین آمنوا و الذین کفروا، هم در نور اند و هم در ظلمت. تفاوت این دو تیپ با هم چیست؟ تفاوت­شان این است که الذین آمنوا دارند از ظلمات­شان بیرون می ­آیند و به سمت نور می­ روند و الذین کفروا بر عکس، از درون نور هدایتی که انبیا برایشان آوردند به سمت تاریکی ­ها می ­روند

این­هایی که کفر می ­ورزند چطور به سمت تاریکی ­ها می ­روند؟ همین هدایت ­هایی که انبیا به آن­ها داده ­اند را از دست می­ دهند. چه جوری؟ یعنی همان حرف­ هایی که پیامبر می ­گفت و می ­فهمیدند، بعدها دیگر اصلاً آن­ها را هم نمی­ فهمند، آن­ها را هم که یادشان می ­آورد مسخره می­ کنند و به حرف­ های پیغمبر می­خندند.

در یک مرحله ­ای می ­فهمند، تکانی می­ خوردند و آماده­ انتخاب می ­شوند ولی وقتی انتخابِ بد کردند، ‌وقتی کج رفتند، ‌بعداً‌حتی به همان احوالاتِ آن موقع­شان هم می­ خندند، و به نظرشان مسخره می­ آید. این چیست؟ این تبدیل همان نور به ظلمت است. اینان از درون نور بیرون می ­آیند و حتی به ظلمت ­های تازه ­ای می­روند، قبلاً این ظلمت­ها را نداشتند، قبلاً توان فهمیدن­ هایی را داشتند، قبلاً می ­شد که پیغمبر با این­ها حرف بزند و در این حد ظرفیت داشتند؛ امّا حالا ظلمت­ های تازه­ ای را تجربه می ­کنند.

0 0 رأی
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
ایمیل برای
0 نظرات
بازخوردهای درون متنی
مشاهده همه دیدگاه‌ها
سبد خرید
0
نظری دارید؟ لطفاً آن را ثبت کنید.x
اسکرول به بالا