خانه » مقالات » آثار شاگردان استاد » شرح کتاب صراط(34)

شرح کتاب صراط(34)

تأثیر ایمان بر جوارح انسان

«إنَّ الایمانَ مَبثُوثٌ عَلی الجَوارح»؛ ایمان پخش ­شده است بر جوارح.

گاهی چشم انسان ایمان آورده، دست انسان ایمان نیاورده. یعنی چه؟ یعنی چشم اسیر آن عشق تازه شده، دیگر به جاهایی که نباید نگاه کند، نگاه نمی­ کند. ولی دست هنوز اسیر آن عشق تازه نشده. کارهایی را می ­کند که با همان حالت سابقش سازگار است و نه با حالت عاشقانه­ جدیدش.

به عبارت ساده ­تر چشمش ایمان آورده، اما دستش هنوز ایمان نیاورده است.

سلطه ایمان بر روح انسان

بالاترین سطح آن­جایی ا­ست که به تعبیر قرآن و به تعبیر روایات، انسان به مرحله­ «روحُ­ الایمان»     می ­رسد، ‌یعنی به تعبیر خودمانی، در انسان روحیه­ ایمانی پیدا می ­شود. روحیه ایمانی، ‌یعنی عشق و علاقه ­ای که بر همه­ وجود انسان مسلط می­ شود.

درباره روح الایمان، روایات زیادی داریم، این تعبیر را در خود قرآن هم داریم‌ که: «أَیَّدَهُم بِرُوحٍ مِنه»؛آن کسانی که عشق­ و ‌نفرت­شان بر اساس علاقه به خدا شکل گرفته، خدا آن­ها را به سطح بالایی می ­رساند و سطح بالا شدن این ا­ست که: أیّدهم بروح منه؛ خدا به آن­ها قدرت می ­دهد، ‌با روحی از جانب خودش.‌

این روح همان روحی است که از جانب خدا به انسان دمیده می‌­شود: «وَ نَفَختُ فیه مِن رُوحی»(9)

با روح الایمان، خداوند، روحیه و روح تازه ­ای به مؤمن می­ دهد و این قوّت خاصّی­ هم به مؤمنان می ­دهد

به همین خاطر است که شما در روایات می ­بینید که وقتی کسانی مؤمن می ­­شوند، حق ندارند در جنگ از مقابل چند نفر فرار کنند! مؤمن در جنگ مقابل چند نفر باشد، حق دارد فرار کند؟ اگر یک به ده باشد.

این از یک جهت برای ما خیلی غیر عادی ا­ست. آخر این چه دعوای عجیب و غریبی ا­ست که‌ 20 نفر مقابل 200 نفر حق فرار ندارند؟!

وقتی این را می ­فهمیم که روحیه­ این­ها را درک کرده باشیم. روحیه­ های این­ها در جنگ به ­قدری قوی ا­ست که شما در جنگ­ های مؤمنان می ­بینید واقعاً 20 نفر از پس 200 نفر بر­می ­آیند

چرا می ­تواند غلبه کند؟ در خود همان آیات قرآن چهار عامل را توضیح می ­دهد که باعث می­‌شود: یک مؤمن از پس ده نفر بر­آید. اگر این را قصّه ندانیم، شاید برای خود ما که این حالت­ها را نداریم، دور باشد.

در جنگ­های مسلمانان که نگاه کنید، خیلی راحت یک چنین وضعیت­های جنگی‌­ای را می بینید. در جنگ موته، سه هزار نفر سربازان مسلمین، ‌با دویست هزار نفر یا صدو پنجاه هزار نفر، سربازان ارتش روم می­ جنگند و در آخر هم سپاه روم در برابر این­ها پیروز نمی ­شود.

تسریع در رشد نهال ایمان

نکته­ دیگری که در همین قسمت به آن اشاره می­ کنند، سؤالی ا­ست که زیاد ­پرسید می ­شود. ایشان نه به صورت سؤال و جواب بلکه به صورت متن ساده توضیح می ­دهد.

می ­گوین:د آقا این گیاهی که اسمش ایمان است که می­گویند در وجود انسان ریشه می ­دواند، ‌راهی دارد که سرعت پیدا کند یا نه، انسان باید منتظر بماند تا کم ­کم  خودش ریشه بدواند؟

جوابی که استاد می‌­دهد این ا­ست که مانند رشد گیاه، با مراقبت بیشتر می‌توان این کار را انجام داد.

این را بدانید که گیاه وجود انسان، مانند درخت لوبیا نیست که با کمی آب، مثل برق بالا برود. در گیاه وجود انسان هم تغییرات اساسی به تدریج رخ می دهد، ولی آن­هایی که بیشتر به خودشان می‌­رسند، طبیعتاً سریع‌­تر تغیر می ­کنند.

این رسیدگیِ بیشتر یعنی چه؟ یعنی آدم در وجودش به چهار تا چیز بیشتر برسد: 1-فکر، 2- ذکر، 3- عمل  4- عبادت؛ با این­ها است که انسان می ­تواند سرعت بیشتری به خودش بدهد و  قاعده وجود انسان هم این ا­ست که اگر به خودش نرسد به عقب می‌رود و اگر برسد حرکت می­ کند و جلو می­ رود. این قاعده، قاعده­ ای بسیار مهم است.

بدانید که انسان هیچ­ جا متوقّف نمی ­شود. اگر به خودش نرسید عقب ­عقب می ­رود و اگر به خودش رسید جلو می­ رود. مانند کسی که از طنابی آویزان است. در چنین حالتی یا از طناب، بالا می ­رود، یا اگر بالا نرفت، در آن‌جا ماندن خیلی سخت است و کم­ کم سُر می ­خورد و پایین می ­رود.

0 0 رأی
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
ایمیل برای
0 نظرات
بازخوردهای درون متنی
مشاهده همه دیدگاه‌ها
سبد خرید
0
نظری دارید؟ لطفاً آن را ثبت کنید.x
Scroll to Top