خانه » مقالات » آثار شاگردان استاد » شرح کتاب صراط(36)

شرح کتاب صراط(36)

ایمان و انتخاب ، دیدی نو به زندگی

مرحله­ پنجم که مرحله ایمان و انتخاب است، در حقیقت آغاز یک مرحله تازه در زندگی انسان است. در این مرحله تازه، انسان آمادگی یک زندگی بهتر را پیدا می ­کند؛ یک زندگی ایمانی.

در مرحله­ قبل، انسان با غریزه­ و فکر و عقلش زندگی می کرد؛ در این مرحله، با عشق زندگی می ­کند، رنگ و بوی دیگری می ­گیرد، سرپرست تازه­ ای پیدا می ­کند. خدا سرپرست کسانی­ است که ایمان آورده ­اند و آن­ها را از تاریکی­ ها خارج می­ کند و به سمت نور می ­برد.

در این زندگیِ تازه، به خاطر این­که ذهنیّت این آدم تغییر کرده و عشق تازه ­ای هم پیدا شده، تمام رابطه ­هایش با دیگران هم تحت تأثیر این حالت و این ذهنیّت، متفاوت است

حالا وقتی احکام و دستورات دین برایش مطرح می ­شود، دیدش نسبت به آن دستور و حرف و رفتار، کاملاً متفاوت است. وقتی به ما بگویند فلان ­کار را انجام بده، همه دستورات دین برای­مان به صورت یک کار اضافه است. امّا برای کسی که به این عشق می­ رسد، دستور خدا دستور محبوب است. به قول یکی از بزرگان، دستور خدا ادب حضور در محضر خداوند است.

محبت به دوست‌داران حق

 کسی که ایمان می ­آورد، رابطه اش با بقیّه امور، تحوّل اساسی پیدا می ­کند، حالت او نیز تغییر می ­کند. جمله­ ای در مناجات “خمسَ عشر” هست که می­ گوید: «اللهُمَّ إنّی أسئَلُکَ حُبَّکَ و حُبَّ مَن یُحِبُّکَ و حُبَّ کُلِّ عَمَلٍ یوصِلُنی لِحُبِّکَ »؛ خدایا به من محبّت خودت و محبّت کسی را که تو را دوست دارد و محبّت هر کاری که مرا به تو می ­رساند، عطا کن.

این دو محبّت بعدی متفاوت با محبّت اوّلی ا­ست. محبّت اول عشق به خداست و کسی که عاشق خدا است به طور طبیعی کسانی را که خدا را دوست دارند، دوست دارد. و همین­طور هر چیزی که آدم را به محبوبش برساند، دوست داشتنی می ­شود.

پس تأثیری که ایمان در وجود انسان می ­گذارد، این است که جریانی در وجود آدم ایجاد می ­کند که ریشه ­اش عشق و علاقه­ ای ا­ست که انسان نسبت به خدا پیدا می­ کند. عشق و علاقه ­ای هم نسبت به هر چیزی که به او مربوط است، پیدا می کند. حتی ریشه اصلی عشق به مردم در نگاه عرفانی این است که خلق به نحوی مخلوق خداوند است و اگر دوست­شان دارد از آن جهت است.

 

 

0 0 رأی
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
ایمیل برای
0 نظرات
بازخوردهای درون متنی
مشاهده همه دیدگاه‌ها
سبد خرید
0
نظری دارید؟ لطفاً آن را ثبت کنید.x
Scroll to Top