خانه » خاطرات » شعله‌هاى هرز

شعله‌هاى هرز

وقتى چشم‌هایم مقدارى به حقایق بازتر شد و دیدم ما در این دنیا فرصتى نداریم و حتى با تمام تلاش باز هم کم مى‌آوریم و وقتى دیدم حضرت على(ع) با آن عظمت و ابهت ناله هم مى‌کند که: «آه مِنْ قِلَّهِ الزَّادِ وَ طُولِ الطَّرِیقِ[1]».

 

و این را احساس کردم که حضرت على(ع) تعارف و شکسته نفسى نمى‌کند و واقعآ راه دراز است و توشه‌ها اگر چه به اندازه کوله بار على(ع) باشد کم است، با دیدن آدم‌هایى که مثل آب خوردن آتش به فرصت‌ها مى‌زدند و عین خیالشان هم نیست، آتش مى‌گرفتم و مى‌سوختم.

دردناک تر این بود که خیلى از این انسان‌ها عزیزان من و از کسانى بودند که من از صمیم قلب دوستشان داشتم بنابراین باید حرکتى مى‌کردم، چراغى روشن مى‌کردم و حقیقت‌ها را نشان مى‌دادم.

بعضى وقت‌ها مى‌شد که با بعضى دوستانم بعد از ساعت‌ها صحبت آخر سر مى‌فهمیدم آقا اصلاً توى باغ نبوده و من ساعت‌ها فقط داشته‌ام گِل لگد مى‌کرده‌ام و این مى‌شد که ارمغانى جز خستگى برایم نداشت.

ولى با هر بدبختى و فلاکتى بود بالاخره توانستم یکى دو مورد از آن‌ها را کنار دریاى معارف بیاورم تا شاید آن ها هم حرکتى داشته باشند.

جالب اینجاست که بعد از این همه تلاش و کوششى که کرده بودم، با برخوردى خلاف انتظار از حاج شیخ مواجه شدم!

من که تا آن موقع با خودم فکر مى‌کردم حاج شیخ از این همه تلاش و سعى من خوشحال مى‌شود و مرا تشویق مى‌کند اکنون مى‌دیدم که روزنه جدیدى را پیش روى من باز مى‌کند؛ ایشان فرمود:

ما به خاطر محدودیت امکانات و انرژى‌اى که داریم نمى‌تونیم این انرژى را هر جایى و هر طورى که شد خرج کنیم، چه بسا هزاران بشکه بنزین در یک بیابون بسوزه و جز حرارت سودى نداشته باشه ولى جایى که حتى قطره‌ها در جایگاه خودشون قرار بگیرن، قطره قطره اون حرکت مى‌آره، پس انرژى خودت رو جایى مصرف کن که حرکتى بیاره، اون رو جایى خرج کن که طلب باشه. خرج شدن توى دلى که طالب نیست ظلم به دل‌هاى طالب و جویاى حقه.

 

مسأله روحیه‌ها که باید با آن‌ها کار را شروع کرد مسأله وسیع و گسترده‌اى است که رسول هم راهنمایى مى‌شد.

حضرت با وجودهایى کار و حرکت خود را آغاز مى‌کرد که وقتى راه مى‌افتادند راه هم مى‌بردند. «حرکت، ص: 241»[1] . نهج البلاغه صبحى صالح، حکمت 77.

0 0 رأی
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
ایمیل برای
0 نظرات
بازخوردهای درون متنی
مشاهده همه دیدگاه‌ها
سبد خرید
0
نظری دارید؟ لطفاً آن را ثبت کنید.x
Scroll to Top