خانه » اخبار » علاقمندان به استاد در چهاردهمین سال عروجش یادش را گرامی داشتند

علاقمندان به استاد در چهاردهمین سال عروجش یادش را گرامی داشتند

مراسم بزرگداشت چهاردهمین سالگرد رحلت استاد علی صفایی حائری(عین صاد)  توسط موسسه لیله‌القدر، پنج‌شنبه سیزدهم تیرماه برگزار‌ شد.

این مراسم با حضور دوستان، شاگردان، علاقمندان به شخصیت و اندیشه استاد صفایی و سایر قشرهای مردمی با قرائت زیارت عاشورا بر سر مزار ایشان در گلزار شهدای قم آغاز شد.

پس از پایان مراسم در گلزار شهدا، مراسم ویژه بزرگداشت استاد صفایی، با برگزاری نماز مغرب و عشاء و قرائت زیارت آل‌یس در مؤسسه لیله‌القدر ادامه یافت. پس از آن بخش‌هایی از صدای استاد پخش شد و سپس حجت الاسلام و المسلمین غنوی از شاگردان استاد، به ایراد سخنرانی پرداخت.

موضوع سخنرانی ایشان مراحل سلوک در اندیشه استاد صفایی بود. حجت الاسلام غنوی سخنان خود را با بیان اهمیت اندیشه استاد آغاز کرد و گفت: «آنچه که استاد را در این زمینه متفاوت می‌کند این است که چیزی که بیشتر باعث شد این تفکر مورد توجه قرا بگیرد، توانمندی و پاسخگویی خود این تفکر بوده است؛ نه حمایتهای گروههای خاص و نهادهای مقتدر و دولتی.»

حجت السلام غنوی مهمترین ویژگی نوشته‌های استاد را به روز بودن، شیوایی و پرمحتوایی آن دانست و اظهار داشت: « وجود این تفکر مسئولیت ما را بیشتر می‌کند. آنچه مهم است در این باره بدانیم، این است که در کنار نشر آن نیاز به حفظ و نگهداری وجود دارد.»

در ادامه ایشان به نمونه‌هایی از طرح‌های سلوک که توسط عرفا و فلاسفه، ارائه شده است، اشاره کرد و مشکل استناد و عدم توجه به آیات و روایات را از جمله مهمترین مشکلات این طرح‌ها دانست.

سپس وی به بیان مراحل سلوک  در اندیشه استاد صفایی پرداخت و استنادات قرآنی و روایی طرح‌های استاد را از امتیازات مهم طرح‌های ایشان  برشمرد.

 حجت الاسلام غنوی افزود که استاد صفایی در نوشته‌های خود در مجموع پنج طرح برای مراحل سلوک ارائه کرده است. این طرح‌ها در کتابهایی چون صراط، رشد، مسئولیت و سازندگی و نظام اخلاقی اسلام آمده است.

بعد از این ایشان به تببین و تحلیل این پنج طرح و نسبت‌های آنها با هم پرداخت و پژوهش در این زمینه را یکی از ضرورت‌های علمی در زمینه اندیشه استاد دانست.

این مراسم با مداحی و ذکر مصیبت اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام  به پایان رسید.

لینک های مرتبط:

تصاویر مراسم

گفت و گوهایی صمیمی با حاضرین

فایل صوتی و چکیده متنی سخنرانی

دریافت فایل قطعات پخش شده از صدای استاد در مراسم

دریافت فایل صوتی روضه خوانی با صدای دلنشین حاج عباس حیدرزاده

خبرگزاری تسنیم: حجت الاسلام حیدری نیک: استاد صفایی همواره حامی نظام جمهوری اسلامی بود

حجت الاسلام لاجوردی: اندیشه های استاد صفائی یک منظومه فکری منطقی است که مباحث مورد نیاز انسان را مطرح می کند

0 0 رأی
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
ایمیل برای
0 نظرات
بازخوردهای درون متنی
مشاهده همه دیدگاه‌ها
سبد خرید
0
نظری دارید؟ لطفاً آن را ثبت کنید.x
Scroll to Top