خانه » مقالات » اقتباس از آثار استاد » مدیریت انسان از منظر دین- قسمت دهم

مدیریت انسان از منظر دین- قسمت دهم

ساختار بحث را در اینجا ببینید.

عوامل رکود تفکر

1- غریزه ی جنسی 

دین مقدس اسلام غریزه ی جنسی را امری مهم می داند که نه تنها نهی نمی شود ، بلکه به کمال می رساند.

تافلر” در کتابش “موج سوم “ وضع کنونی غرب را حاصل سه تحول می داند :

اول ،موج کشاورزی ، دوم موج صنعتی و سوم موج الکترونیک  که با خود بی بند و باری موج سومی را نیز به همراه دارد. 

عقیده ی موج سومی ها این است که همه باید خوش باشیم و یکی از سلاح های آنان جاذبه ها ی جنسی است. این  فکر  را در میان زنان اشاعه دادند که اگر می خواهند با فرهنگ و متمدن باشند ، باید از حریم خانه خارج شوند و غرق در سرگرمی هایی شوند که به سمت لذت گشوده می شود . باید سنت های قدیمی را شکست و نوآوری را ،عضویت در سایت های مبتذل دانست. موضوعاتی چون ازدواج و هر آنچه دست و پا گیر است باید فراموش شود باید آزاد بود و خوش گذراند و لذا برای این امر نهضت فمینیستی راه انداخته اند.

خانم دکتر« عین الاسلام» مسئول مؤسسه«زن منتظر» و از اساتید دانشگاه می گوید: 

امروز بدن زن یکی از مهمترین منابع درآمد برای گروهی از سرمایه داران است و آنها به خوبی دریافتند تا زمانی که حجاب و عفاف هست نمی توانند این سرمایه های کلان را به جیب بزنند.

وی با تأکید بر هزینه های بالایی که غرب برای مقابله با حجاب پرداخت می کند یادآور شد: یکی از جاسوسان ناتوی فرهنگی در این مورد می گوید ما بالاخره میلیاردها دلار در ایران هزینه کردیم و توانستیم چادر مشکی را از زن مسلمان ایرانی بگیریم و آن را به مانتو تبدیل کنیم! ریشه کن کردن حجاب برای آنها آنقدر اهمیت دارد که میلیاردها دلار هزینه می کنند چون زنان ایرانی یک مدل جدیدی از پوشش و زن بودن را به سطح جهان نشان می دادند که فوق العاده برای منابع آنها خطرناک بود لذا به فکر مقابله جدی با حجاب افتادند.

2-موبایل

موج سوم ، موج انقلاب الکترونیک نیز می باشد که با خود تکنولوژی را به ارمغان آورد و باعث پیشرفتهای زیادی برای بشر گردید. ولی باید مراقب بود که اسیر آن نشویم ، بلکه آن را به خدمت خود در آوریم.

 

صاحبان صنعت سرگرمی در پی رسیدن به مقاصد خود ( یکسان اندیشی و به تعبیری تعطیلی فکر) نهایت سوء استفاده را از موبایل می برند. وسیله ی کارآمدی که صحنه های مبتذل ولی سرگرم کننده ای به همراه دارد که در همه جا و همه وقت :درایستگاه اتوبوس ، مترو ، صف نانوایی ، سرویس دانشگاه ، درمساجد و حسینیه ها ، حتی در کنار خانه ی خدا و مسجد پیامبر به چشم دیده ایم که ذهن ها غرق در صفحه ی موبایل هاست. فرصتی برای درست اندیشیدن و استفاده ی معقول از زمان و مکان نیست : این است برده داری موج سوم.

3- مواد مخدر 

وسیله ی سرگرم کننده ی دیگر، مواد مخدر است که در دست همگان به راحتی یافت می شود. ماهواره های غربی به راحتی می توانند تمام ماشین های منتقل کننده ی مواد مخدر را در جاده ها کنترل کنند ولی نمی کنند. چرا؟ اگر سالیانه تنها 200میلیون دلار به افغانستان کمک شود ، مزرعه های خشخاش تعطیل می شود ، ولی نمی کنند . علت چیست؟

امروز این افیون خانمان سوز، به شکل های مختلف «کراک، شیشه، قرص های روان گردان و…» در دسترس همگان قرار دارد و در عصر علم و دانش، بسیاری از افراد را وابسته به آن کرده اند و بدین وسیله آنان را از فکر کردن باز نموده است..  

 4-فوتبال

 یکی دیگر از مواردی که پول پرستان از آن نهایت بهره را می برند ، ورزش فوتبال است. ورزش سالمی که به وسیله ی آن  توانستند کودکان ، نوجوانان، جوانان ، و حتی خانواده ها را تحت تاثیر خود قرار دهند.

درسال 1994 در ایتالیا ، رهبران قدرت های بزرگ جهان ، برای بررسی مسائل فوتبال دور هم جمع شده بودند. چرا این ورزش این قدر مهم است؟ به راستی چرا سازمان فیفا بعد از سازمان ملل بزرگ ترین سازمان بین المللی است؟

انسان فطرتا به دنبال اسطوره است.چه دردناک است برای نوجوانان وجوانان ما، فوتبالیست ها اسطوره شوند. در جوامع  غیر مذهبی ، فوتبال جانشین مذهب و مکتب فکری شده است و برای خود ایدئولوژی دارد. دولت مردان ، به دنبال منافع مادی خود ، در پس سیاست های سلطه گرایانه شان می گویند : فوتبال تماشا کن تا انقلاب نکتی.

گاهی نوجوانان و حتی بزرگ تر ها، اطلاعاتشان درمورد برخی کشورهای جهان ، مختص به  فوتبال است .  و اگر از آب و هوا، سیاست ، مذهب و حتی مکان آن کشور سوال کنیم ، هیچ نمی دانند. شاید مجالی برای فکر کردن به آن ها داده نشده است : این است غوغای یکسان اندیشی در دهکده ی جهانی. 

در روز برگزاری مسابقه، خیابان ها خلوت می شود . فکر ها تعطیل و چشم ها به مسابقه ای دوخته می شود، که 90 دقیقه ذهن ها به دنبال یک توپ سرگردان می چرخد و تازه بعد از آن ، ساعت ها تفسیر و نقد و حاشیه هائی که گاه کاذب و گاه سازنده . تا به حال فکر کرده اید که اگر ساعت ها بحث و جدال مان سازنده و مفید هم باشد ، از اصل و اساس بیهوده ای نشأت گرفته  است؟ و اگر هم که کاذب و حاشیه سازی باشد که دیگر افسوس و هزاران افسوس.   

5-مُد و مُد پرستی

انسان ها تنوع و زیبایی  را دوست دارند ، از آن جهت که خدا نیز زیباست و زیبائی ها را دوست دارد. ولی باید مراقب بود که  این را با  مد و مد پرستی اشتباه نگرفت. نباید آنچنان سرگرم ظواهر شویم که از همه چیز غفلت  ورزیم.

کسانی دنبال مد هستند ، عقلشان به چشمشان است و فقط می خواهند با ظاهرشان مطرح شوند. مد برای کسانی مهم است که چیزی برای عرضه به جامعه ندارند.

در دنیای مصرفی پُست مدرن ، کالاها پیش از آن که در خدمت کیفیت و مصرف واقعی قرار گیرد، شأن خودنمایی و شخصیت سازی طبقاتی دارند.

ورود مدهای مبتذل لباسهای زنانه و مردانه نیز یکی از روشهای اجتماعی است. حتی در داخل کشور عده ای با استفاده از امکانات داخلی، در تولید و توزیع لباسهای مبتذل دست دارند که وابستگی عده زیادی از آنها روشن گردیده است. لازم به یاد آوری است که مبنای کار اینگونه تولید کنندگان، مجلات و نیز مدل لباسهای غربی است که وارد کشور می گردد.

بنابراین ، اگر مربیان تربیتی به نیازهای زیستی، ذهنی، عاطفی، اعتقادی و فرهنگی جوان پاسخ مناسبی ندهند، جوانان به دنبال ارضای کاذب نیازهای خود رفته و الگوهای نادرست را ملاک عمل خویش قرار خواهند داد.

از موارد گفته شده ، مسائل دیگری هم وجود دارد که کمک به تعطیلی فکرها می کند. مانند بازی های رایانه ای ، نشریات زردی با موضوعات تکراری وبیهوده ، تیترهای محرک و تو خالی ، ذهن دختران و پسران جوان‌مان را پر می کند. فیلم و سینما و موسیقی ، سرگرمی هایی هستند که به تعطیلی اندیشه ها می انجامد و جوانان را به پیوستن در گروه های مبتذل مثل رپ وشیطان پرستی و متالیکا و غیره می کشاند . توضیح هرکدام از اینها ، نه در این مقال می گنجد و نه ما قصد زیاده گوئی داریم. 

پس به این نتیجه می رسیم که سلوک انسان و ضرورت مذهب هر دو از تفکر آغاز می شوند.

مسأله ی تفکر سؤال هایی را پیش می آورد که در قسمت بعدی به آن می پردازیم:

در چه فکرکردن؟

چگونه فکر کردن ؟

چگونه مطالعه ها، تفکرها، نیازها و زمینه ها را هماهنگ کردن؟

قسمت بعدی

0 0 رأی
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
ایمیل برای
0 نظرات
بازخوردهای درون متنی
مشاهده همه دیدگاه‌ها
سبد خرید
0
نظری دارید؟ لطفاً آن را ثبت کنید.x
اسکرول به بالا