خانه » سخنرانی شاگردان » مؤلفه‌های کار فرهنگی جهادی و مدیریت جهادی
لاجوردی

مؤلفه‌های کار فرهنگی جهادی و مدیریت جهادی

توضیح: متن زیر چکیده جلسه سخنرانی حجت‌الاسلام و المسلمین سیدعباس لاجوردی است با عنوان «مولفه های کار فرهنگی جهادی و مولفه های مدیریت جهادی» که در جمع گروهی از جوانان در مؤسسه کتاب‌پردازان، ایراد شده است و همراه با فایل صوتی آن تقدیم می‌شود.

– امیرمؤمنان می فرمایند کسانی که می خواهند با من همراه باشند باید لباسی از فقر بر تن کنند و خود را وقف خدا کنند… شما من را برای خودتان می خواهید و من شما را برای خدا می خواهم.

– روش حضرت، مصداق مدیریت جهادی بوده است چه در مؤلّفه های اقتصادی، چه فرهنگی و چه اجتماعی. نه در اهداف و نه در نگاه به انسانها تخفیفی ندادند.

– مدیریت یک هنر و تخصص است و دارای اصول و قوانین. تقسیم آن به جهادی و غیر جهادی درست است؟ منظور از مدیریت جهادی چیست؛ مدیریت مردمی است یا انقلابی؟

– با پیروزی انقلاب دو جریان اجرائی در کشور بوجود آمد؛ یک جریان روشنفکرِ با تشکیلات و با نفوذ و یک جریان انقلابیِ پر انرژی کم تجربه. عنوان کار جهادی به گروهی داده شد که می خواست مردمی و انقلابی کار کند.

– کارساز بودن موشک های غزه به جهت وجود مدیریت دفاعی است. وقتی دانشمندان ما را در تهران ترور می کنند ما باید به فلسطین موشک بدهیم.

– حرکت و مدیریت جهادی حرکت بی منطق و بی توجه به اهداف و شرایط نیست. یعنی بالا رفتن و تبدیل نه تغییر. مدیریت جهادی یعنی شناسائی افراد، بکارگیری افراد و توانمندسازی افراد. یعنی مردمی بودن.

– خواسته دین آنست که مردم خودشان رفاه خودشان را تأمین کنند نه اینکه صرفاً رفاه برای مردم تأمین شود.

– بعد از سی و چند سال از انقلاب، کلّی گوئی و تکرار آرمانها فایده ای ندارد؛ باید آرمانها را تجزیه و عملیاتی و تبدیل به سبک زندگی کرد. مدیریت جهادی یعنی توجه به اهداف.

– انعطاف، ناشی از اجتهاد زنده و پویاست. اجتهاد یعنی تطبیق اهداف بر شرایط.

– برای مدیریت جهادی و فرهنگی باید موانع فکری، ذهنی و روحی را برداریم. باید برای توانمندسازی بسترسازی کنیم.

0 0 رأی
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
ایمیل برای
0 نظرات
بازخوردهای درون متنی
مشاهده همه دیدگاه‌ها
سبد خرید
0
نظری دارید؟ لطفاً آن را ثبت کنید.x
Scroll to Top