خانه » خاطرات » نفس را براى عبادت خدا مى‌فریفت

نفس را براى عبادت خدا مى‌فریفت

بر عکس ما که فریب نفس را مى‌خوریم، او نفس خود را مى‌فریفت. مى‌گفت: باید نفس را براى عبادت گول بزنى. که البته این را هم از رهنمودهاى امام على(ع) گرفته بود.

مى‌فرمود: من براى قرائت قرآن در شب یا نماز شب به حیله‌هایى متوسل مى‌شوم و نتیجه هم مى‌گیرم. وقتى نیمه شب بیدار مى‌شوم و یا بیدارمان مى‌کنند،[1]  مى‌گویم: حال نماز که ندارى، پس فقط یک وضو بگیر.[2]

بعد مى‌گویم: حالا که وضو گرفتى و حال نماز ندارى، دست کم روى به قبله بنشین! باز به نفس مى‌گویم: حالا که رو به قبله هستى، چند آیه‌اى بخوان و همین که قرائت را شروع مى‌کنم و چند سوره مى‌خوانم حال و توجهى مى‌آید و دیگر شیطان گریخته است.

این چنین در جزئیات، راه غلبه بر نفس و مقابله با شیطان را مى‌آموخت و کلیات نمى‌بافت.

جالب آن‌که در این آموزه‌ها دقیقا از نصوص و مستندات دینى هدایت مى‌گرفت و مى‌فرمود: راستى که هر چه فکر مى‌کنم خودم و خودمان را وام‌دار هیچ روشن‌فکر و دانش‌مندى نمى‌بینم، جز آن‌که دین على(ع) را در این اوج‌ها و رشدها به گردن داریم.

در همین فرازى که از سیره او گذشت به حدیث «خادع نفسک فى العباده[3] »؛ براى عبادت به نفس خویش خدعه بزن» توجه کنیم.[1] . در حدیث هست که سه بار بیدارمان مى‌کنند اما شیطان وسوسه مى‌کند و مى‌خواباند. تااین که در آخر شیطان در گوش و چشم آدم بول نموده، پیروزمند مى‌رود.

[2] . در روایت هست که با همین وضو بندهاى شیطان پاره مى‌شود.

[3] . نهج‌البلاغه، حکمت، شماره  69

0 0 رأی
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
ایمیل برای
0 نظرات
بازخوردهای درون متنی
مشاهده همه دیدگاه‌ها
سبد خرید
0
نظری دارید؟ لطفاً آن را ثبت کنید.x
Scroll to Top