خانه » سخنرانی شاگردان » نقش تفکر در تربیت دینی (چکیده+فایل صوتی)

نقش تفکر در تربیت دینی (چکیده+فایل صوتی)

توضیح: متن زیر چکیده سخنرانی حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر امیر غنوی با عنوان «نقش تفکر در تربیت دینی» است که در جمع گروهی از جوانان در مؤسسه کتاب‌پردازان ایراد شده است و همراه با فایل صوتی این جلسه تقدیم می‌شود.

– مراد ما از تفکر، فعالیتی است که انسان در مواجهه با پرسش (امر مجهول) در او شکل می گیرد. و آن فعالیت عبارت است از تلاش بر اساس معلومات در جهت رفع جهل نسبت به آن مجهول.

– ما معمولا مدرسه ای را دینی می دانیم که سعی دارد دانش، احساس و رفتار دانش آموزان را بر اساس آموزه های دینی تغییر دهد. در این تعریف از تربیت دینی، مخاطب، سیستم آموزشی خاصی را پذیرفته است.

– در تعریف دیگری، تربیت دینی، رساندن هر انسانی با هر موضع و هر تفکری، به جائی است که بداند انتخاب های متفاوتی در زندگی پیش روی خود دارد. و نمونه اعلای آن در روش انبیاء قابل مشاهده است.

– تربیت دینی، تربیتی شناخت محور است بخلاف رفتار محوری و احساس محوری است. به این معنا که برای مربی دینی، مهم، تغییر دید و زاویه نگاه متربی است نسبت به خودش، هستی و آینده اش. چرا که تغییر نگاه، باعث تغییر احساس و رفتار خواهد شد.

– تفکر در تربیت شناخت محور جایگاه خاصی دارد. اولین نقش تفکر، درگیری ذهنی متربی با موضوع است. نقش دوم، ایجاد حساسیت و نقش سوم، پویائی است. نقش چهارم وپنجم تفکر، استحکام و عمق دریافتها و فهم هاست. و آخرین نقش تفکر آنست که، علاوه بر حل مسأله بعنوان ابزار، باعث تغییر در خود انسان نیز می شود؛ توانمندی انسان در حل مسأله.

– نقش تفکر در هر کدام از مراحل رشد:

  1. در مرحله قبل از بلوغ، تفکر، یکی از سه عنصری است که باعث مصونیت فرد می شود. حتی می توان گفت که تفکر در دو عنصر دیگر تأثیر مستقیم دارد و آنها بر دوش تفکر بوجود می آیند؛ شخصیت برخاسته از تفکر، شخصیتی عقلانی و دارای هویتی آزاد و حُرّ است.
  2. در مرحله بعد از بلوغ، باید ضمن رعایت حق انتخاب افراد، به آگاه شدن، بستر سازی جهت انتخاب و انتخاب صحیح آنها کمک کرد. و امکان انتخاب مقدور نخواهد بود مگر با بکارگیری تفکر.

– مراحل تربیت دینی بر اساس سیره انبیاء، شروع و پایانی دارند؛ ارتباط نزدیک، پذیرش و اعتماد، مواجهه با موضوعات جدید (جلب توجه و در ادامه تفکر)، آمادگی برای پذیرش مطالب جدید.

0 0 رأی
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
ایمیل برای
0 نظرات
بازخوردهای درون متنی
مشاهده همه دیدگاه‌ها
سبد خرید
0
نظری دارید؟ لطفاً آن را ثبت کنید.x
اسکرول به بالا