خانه » سخنرانی شاگردان » ولایت فقیه، استاد غنوی(قسمت اول)

ولایت فقیه، استاد غنوی(قسمت اول)

توضیح: فایل صوتی و خلاصه نکات زیر مربوط به سلسله جلسات سخنرانی استاد غنوی در حضور جمعی از دانشجویان است که در حدود سی سال پیش در دانشگاه صنعتی شریف تهران برگزار شده است.

جلسه اول:


در جلسه اول، سؤالات و شبهاتی را که در رابطه با ولایت فقیه مطرح‌اند، بیان می‌کنیم. در جلسات بعد ضمن مباحثی که مطرح می‌کنیم، به این سؤالات نیز پاسخ خواهیم داد.

 سؤالات:

– آیا حکومت از شئونات فقیه هم هست، یا از اختصاصات امام زمان است؟

در رابطه با این اشکال، روایاتی هم مطرح می‌شود. مانند روایت: «کُلُّ رَایَهٍ تُرْفَعُ قَبْلَ قِیَامِ الْقَائِمِ فَصَاحِبُهَا طَاغُوتٌ یُعْبَدُ مِنْ دُونِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ »: هر پرچمی که قبل از قیام قائم برافراشته شود صاحب آن طاغوتی است که غیر خدا را می پرستد.» (کافی، جلد 8، صفحه 295)

این اشکال به گونه دیگری هم مطرح شده است: مگر نه این است که امام زمان، زمانی ظهور می‌کند که دنیا مملو از ظلم شده باشد. بنابراین اگر کسی می‌خواهد زمینه ظهور را فراهم کند، باید به برقراری ظلم کمک کند که این با حکومت اسلامی در زمان غیبت منافات دارد. چون ما حتی باید گناه کنیم تا زمینه ظهور فراهم شود. شاید نتیجه این استدلال، برای ما خنده‌دار باشد. ولی اصل اشکال باید پاسخ داده شود.

 – اگر ولایت فقیه جزء دین است، چرا تا کنون هیج یک از علماء بزرگ گذشته در این خصوص اظهار نظری نکرده و اقدامی هم در این زمینه ننموده‌اند؟ چگونه راجع به بحث طهارت و نجاست، این همه کتاب هست، ولی در رابطه با ولایت فقیه کتابی نیست؟

– ولی فقیه برای جامعه تعیین کردن، یعنی جامعه را صغیر و یتیم و مجنون فرض کردن. این جمله معروف است که: «الفقیه ولیٌ لِمَن لا ولیَّ له». فقیه ولیِ کسی است که ولی ندارد.   

– آیا با وجود ولی فقیه، نظر جمیع مردم از بین نمی‌رود؟ فرض کنید که  جمیع مردم نظری بدهند و فقیه هم نظری بدهد. آیا رأی جمیع مردم نادیده گرفته نمی‌شود؟ از یک طرف می‌گوییم: «میزان رأی ملت است.» از یک طرف قائل به ولایت ولی فقیه هستیم که هرچه گفت باید انجام شود. این دوگانگیِ قدرت چگونه حل می‌شود؟

– درخصوص ولی فقیه می‌گوییم، جایی که مصلحت اسلام در کار باشد، او می‌تواند به صلاحدید خود حکمی را وضع کند. چنین ادعایی که ولی فقیه می‌تواند حتی حکمی مخالف حکم خدا جعل کند را کدام یک از دیکتاتورها در دنیا  داشته‌اند؟

– از یک طرف می‌گویید: «اَمرُهُم شَوری بَینَهم» ازسوی دیگر می‌گویید: «هرچه ولی فقیه گفت همان است» این دو چگونه باهم قابل جمع‌اند؟

تفاوت ولایت فقه با ولایت فقیه:

ولایت فقه با ولایت فقیه تفاوت دارد. ولایت فقه همان مرجعیت در احکام است. اما ولایت فقیه در موضوعات مطرح می‌شود. در احکام بنا بر احتیاط واجب باید از اعلم تبعیت نمود. اما در خصوص ولی فقیه اعلمیت شرط نیست. ولی فقیه، «اَولیَ» هم باشد، کفایت می‌کند.

0 0 رأی
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
ایمیل برای
0 نظرات
بازخوردهای درون متنی
مشاهده همه دیدگاه‌ها
سبد خرید
0
نظری دارید؟ لطفاً آن را ثبت کنید.x
Scroll to Top