خانه » سخنرانی شاگردان » ولایت فقیه، استاد غنوی(قسمت هشتم)

ولایت فقیه، استاد غنوی(قسمت هشتم)

توضیح: فایل صوتی و خلاصه نکات زیر مربوط به سلسله جلسات سخنرانی استاد غنوی در حضور جمعی از دانشجویان است که در حدود سی سال پیش در دانشگاه صنعتی شریف تهران برگزار شده است.

جلسه هشتم:

بعد از بحث از مشروعیت ولایت فقیه، این سؤال مطرح می‌شود که آیا  ولایت فقیه شرعاً ضرورت  هم دارد یا خیر. یعنی علاوه بر جواز، آیا وجوب شرعی هم دارد؟

امام خمینی در «کتاب البیع» پنج دلیل ذکر کرده‌اند:

  1. اولین دلیل، این حکمِ اولیِ قطعی است: که «حلال محمد حلال الی یوم القیامه وحرامه…» یکی از چیزهایی که شارع واجب کرده،  اجرای احکام است که لازمه آن حکومت است. اگر کسی قائل به بقاء احکام باشد که همه هستند، ناچار باید قائل به حکومت اسلامی نیز باشد.
  2. اختلال نظام: اگر حکومت اسلامی بر مردم حکومت نکند، اختلال نظام مسلمین پیش می‌آید.
  3. حفظ مسلمین: همه می‌دانند عقلاً و شرعاً حفظ بلاد مسلمین  بر همه واجب است. پس باید حکومتی باشد. این حکومت باید اسلامی باشد؛ چون با حکومت طاغوت، ضمانتی نیست  که چنین کاری انجام شود.
  4. «لابد من ناس من امیر.» این استدلال به بنای عقلا برمی­گردد. همه می­گوییم باید جامعه اداره شود.  همه هم معتقدیم که باید خوب اداره شود. طبیعتا اسلامی باشد بهتر از غیر اسلامی‌بودن آن است. حاکم، فقیه باشد، بهتر از غیرفقیه است و … .
  5.  هدف از بعثت انبیا تعلیم وتربیت بوده و  تحقق این هدف در یک جامعه کفر، خیلی محدود است. اگر حکومت، اسلامی باشد این هدف بهتر تحقق می‌شود. ما می­دانیم که مطلوب شارع، اتمام مکارم اخلاق است و به وسیله حکومت اسلامی بهتر می‌توان به آن رسید. در نتیجه تشکیل حکومت اسلامی واجب می‌شود.
0 0 رأی
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
ایمیل برای
0 نظرات
بازخوردهای درون متنی
مشاهده همه دیدگاه‌ها
سبد خرید
0
نظری دارید؟ لطفاً آن را ثبت کنید.x
Scroll to Top