خانه » مقالات » جلسات شاگردان استاد » چکیده مباحثه درس‌هایی از انقلاب(2)

چکیده مباحثه درس‌هایی از انقلاب(2)

توضیح:

متن زیر چکیده جلسه مباحثه کتاب درس‌هایی از انقلاب، اثر استاد صفایی است که این روزها در مؤسسه لیله‌القدر برگزار می‌شود.

در این جلسه، شاگردان استاد صفایی، با مدیریت حجت‌الاسلام و المسلمین لاجوردی، درباره مطالب این کتاب، با هم مباحثه می‌کنند.

این گفتگوها پنج‌شنبه‌شب‌ها، ساعت 19:30، در مؤسسه لیله‌القدر، برگزار می‌شود و حضور در آنها، برای عموم آزاد است.

هم‌اکنون، موضوع گفتگو، جلد اول کتاب درسهایی از انقلاب، یعنی «انتظار» است.

 

چکیده جلسه دوم:

 

استاد صفایی یک چهار چوب و نظام فکری دارد و علت اینکه هر شبهه‌ای را می‌توانست پاسخ دهد، این بود که هر شبهه‌ای را در این نظام فکری وارد می‌کرد و پاسخش را می‌یافت.

 

به عقیده استاد صفایی رابطه فرد و جامعه، رابطه جزئی و کلی است نه جزء و کل؛ یعنی اینگونه نیست که اصل، جامعه باشد و فرد از خود اختیاری نداشته باشد.

 

پس در پاسخ به این سؤال که جامعه را تغییر دهیم تا آدم‌ها عوض شوند، یا برعکس، استاد می‌گوید: انسان جزء جامعه نیست؛ جزئی آن است؛ یعنی مصداق آن است. به عبارت دیگر جامعه، فی ‌نفسه، موجودیتی ندارد و در افرادش تحقق پیدا می‌کند. پس اصالت با فرد است.

دلیل اینکه مسلم در خانه هانی، ابن زیاد را نمی‌کشد، این است که با ترور ابن زیاد، حتی اگر اهل بیت به حکومت می‌رسیدند، فایده‌ای نداشت؛ چون مردم تحول پیدا نکرده بودند.

 

با کودتا و ترور، نمی‌توان جامعه اسلامی درست کرد و اکنون اگر بخواهیم کشوری را شیعی کنیم، نباید حکومت آن را عوض کنیم؛ باید مردم را تغییر دهیم تا خود، حکومت شیعی طلب کنند.

 

جهاد در اسلام، برای ترویج اسلام نیست؛ جهاد برای رفع مانع است نه ایجاد مقتضی. ترویج اسلام با مسائلی مانند:  «تبیین» و «جادلهم بالتی هی احسن» و «انذار» و «هدایت» است.

 

گرفتن جزیه از غیرمسلمانان در جامعه اسلامی، برای اجبار آنان به پذیرش اسلام یا خصوصت با آنان نیست؛ بلکه به علت خدمات اجتماعی مانند امنیت و … که حکومت اسلامی به آنها ارائه می‌دهد.

 

 

 

 

 

 

0 0 رأی
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
ایمیل برای
0 نظرات
بازخوردهای درون متنی
مشاهده همه دیدگاه‌ها
سبد خرید
0
نظری دارید؟ لطفاً آن را ثبت کنید.x
اسکرول به بالا