خانه » خاطرات » گالش‌هایی به رنگ محبت

گالش‌هایی به رنگ محبت

سالها رفت و آمد خانوادگی، سفرهای یک ماهه ماه مبارک رمضان به مشهد مقدس به همراه خانواده و … باعث دوستی و رابطه بین دخترانمان شده بود. تقریباً هم سن و سال بودند، آنقدر مرحوم شیخ (رحمه‌الله علیه) به فرزندانش محبت می‌کرد و عشق می‌ورزید که بسیاری از کمبودهای مالی را که در زندگی داشت، جبران می‌نمود.[1] وقتی خانواده‌اش گلایه از نداشتن اتومبیل می‌کردند، به مزاح می‌گفت: «همه این ماشین‌ها مال ماست … .»

روزی دخترم با تعجب و اعتراض به سیره مرحوم شیخ گفت:

«بابا امروز دختر حاج آقا صفایی را دیدم، در حالیکه گالش[2] به پا داشت؛ چرا گالش؟! نمی‌تواند برای تنهادخترش یک جفت کفش آبرومند بخرد؟»

تعجبش از این نیز بود که دختر مرحوم شیخ خیلی راحت و عادی با این مسئله برخورد کرده، به اصطلاح عین خیالش هم نبود …

در مقام اعتراض همراه با کمی شیطنت به استاد گفتم:

«شیخ شما دیگر چرا!! در این زمانه که دخترهای هم سن و سال فرزندتان اینقدر به مُد لباس و کفش و …. اهمیت می‌دهند، برای دخترتان گالش خریده‌اید؟» (این در حالی بود که ایشان به زندگی مستمندان رسیدگی می‌کرد و حتی طعام روزانه‌اش نیز شرکاء بسیاری داشت)

باز شیطنت کرده، گفتم: «اگر ندارید، بگویید تا بخرم؟»

لبخند پر از محبت و البته تلخی زد و در حالیکه چشمانش پر از اشک بود گفت:

«من و خانواده‌ام باید الگویی برای این همه طلبه فقیر که در اطرافمان هستند باشیم، باید با حداقل‌ها زندگی کرد تا حجت بر دیگران تمام شود».

گفتم: «آخر فرزندتان چرا؟ شاید توان این فداکاری را نداشته باشد؟!»

گفت: «نداشتن ماشین و کفش و لباس خوب را می‌توان با محبت جبران کرد. آن قدر به خانواده‌ات محبت کن که سرشار شوند.[3] و در هر شرایطی با تو بمانند و از راه خارج نشوند. البته من در انتخاب، آنها را آزاد می‌گذارم.»[1]. امام صادق(ع): «إنَّ الله عزّوجلّ یرحم الرجل لشدّه حبّه لولده.» خداوند مرد را به خاطر شدت محبت و دوستی به فرزندش مورد رحمت خویش قرار می‌دهد. (وسائل الشیعه، ج 15)

[2]. گالش کفش‌های پلاستیکی که قدیم‌تر ها در زمستان، طلاب و روستائیان به پا می‌کردند و همسران و دخترانشان نیز به خاطر ارزانی و ضد آب بودنشان از آنها استفاده می‌نمودند.

[3]. أنس بن مالک می‌گوید: «ما رأیتُ أحداً کان أرحم بالعیال من رسول الله (ص)». هیچ کس را نسبت به اهل و عیال خود،  مهربانتر از پیامبر(ص) ندیدم.

0 0 رأی
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
ایمیل برای
0 نظرات
بازخوردهای درون متنی
مشاهده همه دیدگاه‌ها
سبد خرید
0
نظری دارید؟ لطفاً آن را ثبت کنید.x
Scroll to Top