خانه » مصاحبه » مناسبت ها » گفتگویی صمیمی با حاضرین در مراسم سالگرد(قسمت اول)

گفتگویی صمیمی با حاضرین در مراسم سالگرد(قسمت اول)

یکی از ویژگی‌های استاد علی صفایی حائری که همگان به آن اذعان دارند، این است که با طیف‌های وسیع و متنوعی از افراد در ارتباط بودند و در محفل ایشان از طلبه و دانشجو و هنرمند گرفته تا عوام و افراد کوچه و بازار حاضر می‌شدند. همین باعث شده است که در مراسم بزرگداشت ایشان نیز، تنوع زیادی را در بین شرکت‌کنندگان شاهد باشیم. برای آشنایی بیشتر با این افراد و آگاهی بهتر از سیره و شخصیت استاد، و نیز برای اطلاع از نیازمندی‌ها و دغدغه‌های موجود در بین علاقمندان به اندیشه استاد صفایی، با برخی از این عزیزان، وارد گفتگو شدیم. آنچه پیش روی شماست، حاصل گفتگوهای کوتاهی است که در این خصوص انجام شده است که قسمت اول آن را اکنون و ادامه آن را به تدریج منتشر خواهیم کرد.

صفری از شیراز: حضور بی‌تکلف استاد در جمع‌ها و اهمیت زیادی که ایشان برای تمامی اقشار  قائل بودند، برگرفته از سیره اهل بیت علیهم السلام است:

اولین فردی که با او مصاحبه کردیم، آقای صفری بود که هرساله از شیراز برای شرکت در مراسم سالگرد به قم می‌آیند. ما از ایشان هدفشان را از شرکت در این مراسم پرسیدیم. ایشان گفتند:

«حضور بی‌تکلف استاد درجمع‌ها و اهمیت زیادی که ایشان برای تمامی اقشار  قائل بودند، برگرفته از سیره اهل بیت علیهم السلام است. ما نیز در مقابل این رفتار، احساس مسئولیت می‌کنیم. علاوه بر این با شرکت در مراسم سالگرد، خود نیز بهره‌ای از این حضور می‌بریم.»

مهمترین خصوصیت استاد از نظر آقای صفری این بود: «برای کسانی که به معنویات راه پیدا می‌کنند، تحمل دیگرانی که در بند زندگی مادی مانده‌اند، و از سطح غریزه بالاتر نرفته‌اند و مشغول زندگی مادی حتی به طور مشروع آن هستند، کار سختی است. این قدرت تحمل استاد برای من خیلی جالب است.و البته فهم آن دشوار. استاد صفایی عالمی مشهور و دارای روحی زنده بودند؛ اما با این حال به دنبال کسانی می‌رفتند که مبتلا به برخی گناهان و حتی گاهی بدنام هم بودند؛ اما همین‌ها در کنار استاد احساس امنیت می‌کردند.

کارشناس ارشد علوم قرآنی: مهمترین ویژگی استاد، تفکر سیستمی، واقع‌گرایانه و در نتیجه عملیاتی ایشان است.

یکی از شرکت‌کنندگان خانمی 23 ساله بودند دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته علوم قرآنی.

ایشان نحوه آشنایی خود با استاد صفایی را اینگونه توضیح دادند: «تابستان 1387 به صورت اتفاقی در کلاس مهارت‌های مطالعه استاد معماریانی در مشهد شرکت کردم. من در خانواده مذهبی بزرگ شده بودم و به سیر و سلوک علاقه زیادی داشتم؛ اما  عملی‌شدن این مسأله برایم بسیار دشوار بود. در این جلسات به یک تئوری  مشخص و ریشه‌دار و بکر رسیدم. مانند تشنه‌ای بودم که به چشمه رسیده باشد. اما هیچ شناختی از این چشمه نداشتم. بعدها فهمیدم که این چشمه، تفکرات استاد صفایی است. طی سه سال بعد که در مشهد دانشجو بودم، در یک تشکیلات دینی با نمود عملی و جریان‌یافته تفکرات حاج‌شیخ بزرگ شدم.»

ایشان مهمترین ویژگی استاد را تفکر سیستمی، واقع‌گرایانه و در نتیجه عملیاتی استاد می‌دانند و البته می‌گویند منظور از واقع‌گرایانه این نیست که استاد آرمانگرا نبودند؛ بلکه یکی از نتایج مهم تفکر سیستمی، جمع بین تضادهای ظاهری مانند: واقع‌بینی و آرمانگرایی است.

شرکت کننده بعدی اهل قم بودند و به گفته خودشان در زمان حیات استاد نیز با ایشان رابطه نزدیکی داشته‌اند. وی خصوصیت ویژه استاد را این می‌دانست که « اصلا هوا و هوسی در ایشان نبود و کلامشان خیلی اثر داشت؛ به گونه‌ای که یک جمله ایشان به اندازه ماه‌ها کتاب‌خواندن روی قلب انسان اثر می‌گذاشت. تواضع، رفاقت، محبت و مقید نبودن به امور دنیایی مهم ترین ویژگی ایشان بود. همیشه توصیه می‌کردند که به مشکلات مردم رسیدگی کنیم و به خلق خدا توجه داشته باشیم. لذا شما در بین رفقا و شاگردان ایشان اهتمام زیادی را در این مسأله می بینید و خود ایشان هم اهتمام ویژه‌ای داشتند.»

گفتگوی بعدی ما با شخصی بود به نام آقای صفاری، طلبه و ساکن قم. نحوه آشنایی ایشان با استاد صفایی از زبان خودشان:

«حدود پنج سال پیش با شاگردان و کتب ایشان آشنا شدم تا اینکه بهار سال 1391 در حرم امام رضا نسبت به گرفتاری‌های حوزه و خستگی روزمره کمک خواستم تا لااقل کسی به ما معرفی شود که بتوانیم از او بهره ببریم. وقتی به خانه برگشتیم،  یکی از کتابهایی که در خانه موجود بود را برداشتم. کتاب «اندیشه‌های پنهان» بود آن را تا آخر کتاب مطالعه کردم و با رشته‌هایی از تفکر آقای صفایی آشنا شدم. مدتی بعد کتاب اشعار ایشان را برداشتم و مجددا بعد از سالها مطالعه کردم. این بار برای من بسیار پر معنا بود و باعث شد گمشده خود را پیدا کنم. آن وقت فهمیدم که آقای صفائی کیست و بعد ازآن به ایشان رجوع کردم و افسوس دیگران را می خوردم که از این سرچشمه زلال محروم هستند. اکنون رابطه مستقیم و مداومی با مؤسسه و دوستان استاد دارم.»

از او پرسیدیم مهمترین ویژگی استاد را چه می‌دانید که گفت: «آقای صفایی هیچ دعوتی به خود ندارد و تنها جهت خدا را نشان می‌دهد و کلام اولیاء و انبیاء خدا را نیز به عنوان نشان‌دهنده این مسیر بیان می‌کند. خصوصیت بی‌نظیری که در اندیشه ایشان وجود دارد، رجوع فرد به خود و معرفت به خویش است که از مسیری بی‌خطا و آسان انسان را به آنجا می‌رساند.»

ایشان معتقد بود که باید در  مؤسسه نیز زمینه هایی فراهم شود تا کسانی که با آقای صفایی آشنا هستند، بهتر با آثار و شخصیت ایشان آشنا شوند. مناسب است اساتیدی در مؤسسه باشند تا افرادی که تازه آشنا شده‌اند، دسته خالی از این مکان برنگردند و پیوندی برقرار شود که تا به آن بلوغ نرسیده‌اند، رها نشوند و دچار آفت نگردند.

وی در پاسخ به این سؤال که چه برنامه‌هایی می‌تواند برای شما مفید باشد و شما را راغب به شرکت در آنها کند، گفت: برنامه‌هایی از قبیل پرسش و پاسخ، برنامه‌های آموزشی همراه با کارهای گروهی و… .»

ارزیابی او از سایت نیز اینگونه بود: «سایت، خوب است؛ اما آنگونه که باید گرم باشد، نیست وگاهی در مدت‌زمانی طولانی، به‌روز نمی‌شود.».

سعید محمدزاده، کارشناس ارشد علوم سیاسی و طلبه: نگاه استاد به دین احکام‌مآبانه نیست؛ بلکه معرفت‌گرایانه و عقل‌مآبانه است.

یکی دیگر از شرکت‌کنندگان در مراسم،  سعید محمدزاده لیسانس بینایی‌سنجی و فوق لیسانس علوم سیاسی بود که مدت دو سال است که در قم مشغول کار و طلبگی است.

آقای محمدزاده در دوران دانشجویی از طریق استاد معماریانی با کتابهای استاد آشنا شده است.

او ویژگی خاص استاد را توانمندی فکری استاد ونوع نگاه ایشان به دین می‌داند. نگاهی که سنتی و اجباری نیست؛ بلکه نگاه جامعی است که در کنار روش‌ها انسان را به مقصدی می‌رساند. نگاهی که احکام‌مآبانه نیست؛ بلکه معرفت‌گرایانه و عقل‌مآبانه است. علت این مسأله نیز برداشت مستقیم از قرآن است.

به عقیده آقای محمدزاده، شخصیت ایشان نیز نشان‌دهنده افکارشان است و ایشان دقیقا همان کاری را می‌کند که فکر می‌کند.

او درباره انتظار خود از شاگردان گفت: «در زمان خود استاد در کنار کتابها نوع زندگی و روش برخورد استاد با مردم خیلی‌ها را جذب دین می‌کرد. اکنون که استاد نیست، نباید تنها پیگیر کتابها باشیم. شاگردان استاد در کنار نشر اندیشه استاد، باید نوع زندگی او را نیز نشر دهند. الآن این ویژگی استاد  شاید در بین بسیاری از شاگردان ایشان نیست. درهای خانه‌‌هایشان به سمت کسانی که می‌خواهند بیایند، باز نیست و در برخوردها معمولا آنها نیستند که شروع می‌کنند.»

0 0 رأی
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
ایمیل برای
0 نظرات
بازخوردهای درون متنی
مشاهده همه دیدگاه‌ها
سبد خرید
0
نظری دارید؟ لطفاً آن را ثبت کنید.x
اسکرول به بالا